zasiłek macierzyński

Urlop rodzicielski i zasiłek – jakie uprawnienia przysługują ojcu dwójki dzieci urodzonych w różnych latach

Pytanie:

Żona naszego pracownika urodziła pierwsze dziecko 18 sierpnia 2022 r. oraz drugie 26 stycznia 2024 r. Podczas obu porodów nie była zatrudniona, czyli nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownik – ojciec rozważa skorzystanie z urlopu rodzicielskiego „zwykłego" (dodatkowy 9 tyg. nie będzie przysługiwał według mojej wiedzy). Jaka wysokość świadczeń z tytułu urlopu rodzicielskiego będzie mu przysługiwała w przypadku pierwszego dziecka, które skończyło już 1 rok i drugiego, które w dniu rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego nie skończy jeszcze roku? Czy w przypadku dziecka urodzonego w 2024 r. korzystanie przez ojca z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni ma wpływ na wysokość wypłaty zasiłku z tytułu rodzicielskiego? Czy z urlopu rodzicielskiego może korzystać po upływie 20 tygodni od porodu, czy wcześniej?

Gdzie należy złożyć wniosek o zasiłek macierzyński i zasiłek rodzicielski

Pytanie:

Proszę o podpowiedź, gdyż matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, z wyłączeniem okresu (9 tygodni), o którym mowa w art. 1821a § 4 Kodeksu pracy, przysługującego ojcu dziecka (tzw. długi wniosek). Czy to jest druk z ZUS-u ZAM? Jak to ma wyglądać? Czy pracownica ma to złożyć do firmy czy do ZUS-u?

Wyrównanie wysokości wypłaconego zasiłku macierzyńskiego do nowej wysokości ­

Nowa wysokość zasiłku macierzyńskiego – kto ma prawo i kiedy złożyć wniosek

Nowa wysokość zasiłku macierzyńskiego – kto ma prawo i kiedy złożyć wniosek

Zmiany w urlopie rodzicielskim i zasiłku macierzyńskim 2023

Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński – zmiany od 26 kwietnia 2023 r. i zasady przejściowe

Z dniem 26 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie duża nowelizacja przepisów Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiana przepisów jest korzystna dla osób przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem, albowiem zwiększa wymiar urlopu rodzicielskiego oraz wysokość zasiłku macierzyńskiego. Korzystne zmiany obejmują zarówno osoby, które korzystały z urlopu rodzicielskiego w dniu wejścia w życie nowych przepisów, jak i w okresie od 2 sierpnia 2022 roku.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo