zasiłek macierzyński

Nadchodzą zmiany w ustalaniu uprawnień i wypłaty zasiłków z ZUS

Nadchodzą zmiany w ustalaniu uprawnień i wypłaty zasiłków z ZUS

Rada Ministrów zajmuje się projektem zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i innych ustaw. W ramach tego projektu mają zostać zmienione niektóre zasady ustalania prawa do świadczeń chorobowych w razie choroby i macierzyństwa. Poznaj 6 najważniejszych zmian w zasiłkach wraz z przykładami.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Na czym będzie polegało skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego dla osób, które są niezdolne do pracy z powodu choroby, po ustaniu ubezpieczenia chorobowego
  • W jaki sposób zmieni się zasada wliczania do okresu zasiłkowego okresów niezdolności do pracy przydających po przewie
  • Co będzie oznaczała zasada równego traktowania świadczeniobiorców
  • Jakie zmiany zajdą w ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków
  • Dlaczego na płatników i ubezpieczonych zostanie nałożony obowiązek przekazywania do ZUS niezbędnych danych do ustalenia prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia chorobowego
  • Czy kobiecie, która urodzi dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego z powodu śmierci pracodawcy, będzie przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego

Okres zasiłkowy to czas trwania niezdolności do pracy, za który pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego.

Obecnie okres zasiłkowy wynosi 182 dni, w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub 270 dni, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą albo przypada na okres ciąży. Nie ma znaczenia, czy ubezpieczony choruje w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego czy po jego ustaniu. Okres zasiłkowy jest taki sam.

Niekiedy zdarza się, że ubezpieczeni wykorzystują możliwość „chorowania” po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, w ten sposób, że krótko przed ustaniem ubezpieczenia lub niedługo po tym fakcie przedkładają w ZUS kolejne zwolnienia lekarskie, aż do wyczerpania całego okresu zasiłkowego.

Dlatego w projekcie znalazła się propozycja zmiany, która polega na rozróżnieniu liczby dni okresu zasiłkowego, w zależności czy ubezpieczony jest chory w trakcie czy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Nie zmieni się natomiast długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia. Natomiast po ustaniu ubezpieczenia chorobowego osoba będzie mogła pobierać zasiłek chorobowy za okres nie dłuższy niż przez 91 dni. Do tego okresu nie będzie wliczana niezdolność do pracy w czasie ubezpieczenia, bez względu na rodzaj choroby.

Pracownik i przedsiębiorca w jednej osobie – co z zasiłkami

Pytanie:

Jestem zatrudniona na 9/10 etatu (kwota poniżej najniższej krajowej) i równocześnie jestem przedsiębiorcą. Czy mogę pobierać zasiłek chorobowy w ciąży z dwóch źródeł (jako pracodawca i jako pracownik)? Czy świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego jest również wypłacane z dwóch źródeł? Na jakiej podstawie obliczany jest zasiłek chorobowy oraz macierzyński dla pracownika na etacie i przedsiębiorcy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Kiedy jednoczesny etat i działalność gospodarcza umożliwiają podleganie pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
  • Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku z tytułu działalności gospodarczej, jeśli niezdolność do pracy powstała po upływie pełnego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia chorobowego, przed upływem 12 kalendarzowych miesięcy nieprzerwanego ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje z wszystkich tytułów, z których dana osoba zgłoszona jest do ubezpieczenia chorobowego, niezależnie czy jest zgłoszona do tego ubezpieczenia dobrowolnie czy obowiązkowo.

Należy pamiętać, że jednoczesny etat i działalność gospodarcza umożliwiają podleganie pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę jest niższe od wynagrodzenia minimalnego. Dlatego jeśli osoba jest zatrudniona na 9/10 etatu i jednocześnie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Po spełnieniu przesłanki 90-dniowego okresu wyczekiwania, nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z tytułu działalności. Okres wyczekiwania z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę wynosi 30 dni.

W związku z powyższym osoba wymieniona w pytaniu może pobierać najpierw zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński z tytułu zatrudnienia oraz działalności gospodarczej, jeśli jest zgłoszona z tego tytułu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Z tytułu umowy o pracę do ubezpieczenia chorobowego podlega obowiązkowo.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo