Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
17.05.2011AKTUALNE

Pytanie:

Do spółki wpłynęło pismo komornika nakazujące zajęcie wynagrodzenia. Osoba, której dotyczy sprawa, jest członkiem rady nadzorczej i za pełnienie funkcji otrzymuje stałe comiesięczne wynagrodzenie. Czy takie wynagrodzenie jest chronione w taki sam sposób, jak wynagrodzenie z umowy o pracę? Czy członek rady nadzorczej powinien z zajęcia otrzymywać 50% wynagrodzenia netto, czy na konto komornika powinna być przekazywana cała kwota?

Odpowiedź:

Nie, wynagrodzenie członka rady nadzorczej nie podlega ochronie, ponieważ nie jest to wynagrodzenie ze stosunku pracy.

1. Ochrona przed potrąceniami nie obejmuje wynagrodzenia członka rady nadzorczej…

W świetle kodeksu postępowania cywilnego wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej jest inną wierzytelnością. Nie jest to wynagrodzenie za pracę, które podlega ochronie przed potrąceniami na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Zatem wynagrodzenie za udział w posiedzeniach organu stanowiącego spółki może być w całości egzekwowane na poczet długu.

Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:

  • zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem,
  • wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.
Spółka powinna zawiadomić komornika o rodzaju wierzytelności dokonywanej na rzecz dłużnika (członka rady). Komornik powinien więc zmienić treść tytułu zajęcia z zajęcia wynagrodzenia na zajęcie innych wierzytelności.

2. …chyba że jest to jego jedyne, powtarzalne źródło utrzymania

Pewne ograniczenie w egzekucji przewiduje art. 833 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, który dotyczy wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania. Gdyby więc wynagrodzenie członka rady nadzorczej było jego jedynym źródłem utrzymania, wówczas podlegałby ochronie z kodeksu pracy, ale bez stosowania kwot wolnych. Ochrona obejmuje tylko granice potrąceń (np. połowę wynagrodzenia netto w przypadku należności niealimentacyjnych).

Podstawa prawna: 

» art. 833 § 2, art. 896 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296, ze zm.).

Autorem odpowiedzi jest: 

Izabela Nowacka


Izabela Nowacka
AUTOR
Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo