okres zasiłkowy

Wyczerpanie okresu zasiłkowego i rocznego świadczenia rehabilitacyjnego – czy można rozwiązać umowę o pracę

Pytanie:

Pracownik wykorzystał okres zasiłkowy 182 dni oraz roczne świadczenie rehabilitacyjne, które było przyznane do 11 kwietnia 2024 r. 12 kwietnia 2024 pracownik otrzymał niezdolność do pracy. Co teraz może zrobić pracodawca, jak rozwiązać umowę na czas nieokreślony? Pod koniec kwietnia pracownik powinien dostać nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy - czy należy ją wypłacić? Prawdopodobnie pracownik dostanie decyzję o przyznaniu renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (tyle przekazał pracodawcy). Czy po otrzymaniu takiej decyzji należy wypłacić odprawę?

Pracownik wyczerpał okres zasiłkowy – czy można go zwolnić

Pytanie:

Pracownica jest zatrudniona w naszej firmie od 1 września 2016 r. Dnia 30 stycznia 2024 r. wyczerpała okres zasiłkowy i od 31 stycznia 2024 r. nadal przebywa na zwolnieniu chorobowym. Do firmy nie wpłynęła informacja, żeby składała wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Czy w zaistniałej sytuacji można rozwiązać z nią umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy będzie ono skuteczne, jeżeli wyślemy je pocztą a pracownica w międzyczasie złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Pracodawca, który zwalnia pracownika z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego powinien przygotować oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia na piśmie ze wskazaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie. W oświadczeniu powinno być również zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Pismo pracodawcy może zostać przesłane pracownikowi pocztą.

Nowy okres zasiłkowy – czy można otworzyć bezpośrednio po świadczeniu rehabilitacyjnym

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo