Różnicowanie wysokości wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na tym samym stanowisku


Różnicowanie wysokości wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na tym samym stanowisku
Pytanie:

W naszej jednostce powstały dwie organizacje związkowe. Jedna z nich wystąpiła do pracodawcy z pismem, domagając się, aby pracownicy zatrudnieni na stanowisku referenta, niezależnie w jakiej komórce organizacyjnej pracują (logistyka, infrastruktura, pion głównego księgowego itp.) mieli takie samo wynagrodzenie zasadnicze. Czy takie postępowanie byłoby prawidłowe? Obecnie wynagrodzenie to jest zróżnicowane zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, zakresu obowiązków i odpowiedzialności.

Odpowiedź:

Wynagrodzenie osób zatrudnionych na takich samych stanowiskach może się różnic w zależności od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia, zakresu obowiązków.

Pracownicy powinni być równo traktowani m.in. w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy oraz warunków zatrudnienia, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Równe traktowanie - także w zakresie wynagrodzeń

Wyrazem zasady równego traktowania jest przyznanie pracownikom prawa do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.

Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Zdaniem Sądu Najwyższego
Prace jednakowe to prace takie same pod względem rodzaju, kwalifikacji koniecznych do ich wykonywania, warunków, w jakich są świadczone, a także ich ilości i jakości. Zwykle do stanowiska pracy przypisany jest rodzaj pracy, wymagający określonych kwalifikacji. W istocie zatem stanowisko pracy może stanowić kryterium porównawcze w ramach ustalania "jednakowej pracy", ale nie jest ono wyłączne. Prace tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych do ich wykonywania na tych samych stanowiskach pracy funkcjonujących u danego pracodawcy mogą różnić się co do ilości i jakości, a wówczas nie są pracami jednakowymi w rozumieniu art. 183c § 1 k.p.
Wyrok SN z 29 listopada 2012 r., sygn. akt: II PK 112/12


Obiektywne kryteria uzasadniają różnicowanie

W świetle obowiązujących przepisów możliwe jest więc odmienne potraktowanie pracowników w zakresie zatrudnienia, w tym wynagradzania, o ile pracodawca stosuje obiektywne kryteria uzasadniające różnicowanie wysokości należnego wynagrodzenia za pracę.  W konsekwencji wynagrodzenie zasadnicze pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach może się różnic w zależności od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia, zakresu obowiązków, a także ilości i jakości świadczonej pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo