Obowiązki pracodawcy i prawa pracownika powołanego do odbycia wojskowej służby przygotowawczej

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
08.05.2013AKTUALNE

Pytanie:

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy mamy wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczonego wg zasad określonych dla ustalenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy?

Odpowiedź:

Pracownikowi powołanemu do służby przygotowawczej przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, na zasadach określonych w art. 118-132 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, w tym również jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Służba przygotowawcza już czynna służba wojskowa

Uprawnienia i obowiązki związane ze służbą wojskową pracownika reguluje ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Cytowana ustawa uznaje osoby pełniące służbę przygotowawczą za żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i przyznaje im szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, na zasadach określonych w art. 118-132 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.

Stosunek pracy pracownika powołanego do służby przygotowawczej podlega ochronie

A zatem pracownik, który został powołany do odbycia służby przygotowawczej korzysta przede wszystkim ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Oznacza to w praktyce, że w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do takiej służby a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany, z nielicznymi wyjątkami określonymi w ustawie.

Nadto taki pracownik ma prawo wnioskować o zwolnienie od pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia na 2 dni, chyba, że karta powołania zobowiązuje go do natychmiastowego stawiennictwa.

Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.

Pracodawca musi wypłacić 2-tygodniową odprawę

Pracownik powołany do służby przygotowawczej powinien otrzymać od pracodawcy odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. Odprawę oblicza się na zasadach określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (tak jak pracownicy powołani do zasadniczej służby wojskowej). Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo