Zapisy regulaminu ZFŚS a wysokość dofinansowania do wypoczynku dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
05.05.2010AKTUALNE

Pytanie:

Jestem na etapie tworzenia regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy można wypłacić świadczenie urlopowe w 2010 r. dla pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach pracy na 1/2 etatu w wysokości powyżej 523,92 zł, gdy z przeliczenia dopłaty do wypoczynku na członka rodziny zawartego w regulaminie wynika, że pracownikowi temu przysługuje 1.200 zł? Jeżeli nie, to czy można wprowadzić w regulaminie zapis, że w takim wypadku wypłaca się świadczenie urlopowe w kwocie 523,92 zł?

Odpowiedź:

Świadczenia urlopowego nie wypłaca się ze środków ZFŚS. Przy ustalaniu prawa i wysokości dofinansowania do wypoczynku wypłacanego ze środków funduszu socjalnego można stosować wyłącznie kryteria socjalne. Regulamin funduszu nie może zawierać postanowień uzależniających wysokość świadczenia od wymiaru zatrudnienia pracownika.

1. Co najmniej 20 etatów - trzeba tworzyć ZFŚS

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają obowiązek tworzyć pracodawcy zatrudniający na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Rezygnacja z tworzenia fundusz socjalnego jest możliwa w przypadku wprowadzenia (w odpowiednim trybie) zapisów na ten temat do układu zbiorowego pracy, a u pracodawców, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy - w regulaminie wynagradzania.

Bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników ZFŚS mają obowiązek tworzyć podmioty prowadzące działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w ustawie o finansach publicznych.

2. Świadczenia urlopowego nie wypłaca się ze środków funduszu socjalnego

W pytaniu pojawia się kwestia świadczenia urlopowego. Należy jednak wyjaśnić, że pracodawca, który tworzy ZFŚS, nie może wypłacać świadczenia urlopowego. Świadczenie to wypłacają jedynie pracodawcy, którzy na 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (o ile nie zwolnią się z obowiązku wypłaty świadczenia przekazując pracownikom informację na ten temat do końca stycznia danego roku). Świadczenie urlopowe nie ma charakteru świadczenia socjalnego - jest ono bowiem wypłacane wszystkim pracownikom, którzy korzystają w danym roku kalendarzowym z co najmniej 14-dniowego wypoczynku (wliczając w to urlop wypoczynkowy udzielany na dni pracy, dni wolne od pracy i święta), w takiej samej wysokości (z zachowaniem zasady proporcjonalności w stosunku do wymiaru zatrudnienia).

Natomiast świadczenia wypłacane ze środków ZFŚS są świadczeniami o charakterze socjalnym - celem wypłaty takich świadczeń jest pomoc osobom uprawnionym do korzystania z fundusz, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji socjalnej (życiowej, rodzinnej i materialnej). Świadczeń i ulgowych usług finansowanych ze środków ZFŚS nie wolno przyznawać w takiej samej wysokości wszystkim uprawnionym, ponieważ jest to niezgodne z zapisami ustawy i sprzeczne z socjalnym charakterem ZFŚS.

Uwaga

Nie myl świadczenia urlopowego z dofinansowaniem do wypoczynku!
Ze względu na fakt, że zarówno świadczenie urlopowe, jak i dofinansowanie do wypoczynku są przyznawane i wypłacane pracownikom korzystającym z wypoczynku (często w obu przypadkach - również przy wypłacie dofinansowania do wypoczynku z ZFŚS - jest stosowana zasada 14-dniowego wypoczynku), pojęcia te są często mylone lub używane zamiennie. Należy jednak pamiętać, że podstawową cechą je różniącą jest to, że dofinansowanie do wypoczynku przyznawane jest wg kryterium socjalnego i, co do zasady, jego wysokość powinna być tym wyższa, im gorsza jest sytuacja osoby się o nie ubiegającej. Natomiast świadczenie urlopowe jest wypłacane w takiej samej wysokości wszystkim pracownikom (w proporcji do wymiaru zatrudnienia).

3. Zasady przyznawania i wypłaty oraz wysokość świadczeń z ZFŚS określa regulamin

Szczegółowe zasady i warunki przyznawania i wypłaty świadczeń oraz ulgowych usług z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także ich wysokość i sposób dokumentowania do nich prawa należy określić w regulaminie ZFŚS, uzgodnionym z przedstawicielem załogi wybranym przez pracowników do reprezentowania ich interesów.

Z pytania wynika, że w regulaminie ZFŚS obowiązującym u pracodawcy określono progi dochodowe, zgodnie z którymi ustalana jest wysokość przysługującego świadczenia. Warto pamiętać, że przy rozdzielaniu świadczeń z ZFŚS, a także przy ustalaniu ich wysokości, nie uwzględnia się innych, poza socjalnymi, kryteriów. Oznacza to, że wymiar zatrudnienia nie ma znaczenia dla określenia wysokości przysługującego pracownikowi dofinansowania do wypoczynku (nazwanego w pytaniu świadczeniem urlopowym).

Jeśli zatem pracownik zatrudniony na 1/2 etatu spełnia określone w regulaminie funduszu warunki uprawniającego go do świadczenia w określonej wysokości - takie świadczenie należy mu wypłacić. Nie stosuje się w tym przypadku zasady proporcjonalności do wymiaru zatrudnienia. Pracodawca nie musi się również sugerować wysokością odpisu poczynionego na danego pracownika - wysokość dopłaty powinna być uzależniona wyłącznie od sytuacji socjalnej pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu i może być wyższa niż wysokość dokonanego odpisu.

4. Zapisy regulaminu nie mogą być sprzeczne z przepisami ustawy

Na koniec warto pamiętać, że regulamin ZFŚS nie może zawierać postanowień stojących w sprzeczności z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Nie można więc w regulaminie funduszu wprowadzić zapisu, który uzależniałby wysokość dofinansowania do wypoczynku od wymiaru zatrudnienia pracownika. Kryterium takie nie jest bowiem kryterium socjalnym, a stosowanie tylko takich kryteriów jest dopuszczalne przy przyznawaniu i ustalaniu wysokości świadczeń i ulgowych usług z ZFŚS.

Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo