zaległy urlop wypoczynkowy

Odwołanie powołanego pracownika ze stanowiska – co z wykorzystaniem urlopu bieżącego i zaległego

Pytanie:

Pracownik z dniem 27 lutego 2024 r. został odwołany z pełnienia funkcji „kierownika jednostki organizacyjnej”. Został wobec niego zastosowany 3 miesięczny okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracownik na ten czas został zobowiązany przez Dyrektora jednostki nadrzędnej do wykorzystania w całości zaległego urlopu wypoczynkowego, jednocześnie w pozostałym okresie wypowiedzenia został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownik z dniem 27 lutego 2024 r. poszedł na miesięczne zwolnienie lekarskie. Czy w momencie, kiedy zakończy się okres zwolnienia lekarskiego, odwołany z funkcji „kierownik jednostki organizacyjnej" powinien złożyć wniosek urlopowy o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego zaległego i bieżącego (liczonego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia)? Czy na podstawie powyższych zapisów nowa osoba, która zostanie powołana jako „kierownik jednostki organizacyjnej" może wysłać pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w narzuconym przez siebie terminie? Jaką należałoby zastosować podstawę prawną – nadmieniam, że chodzi o urlop i zaległy i bieżący?

Plan urlop wypoczynkowego na 2024 – czy może przewidywać plan wykorzystania urlopu zaległego z 2023 roku

Plan urlop wypoczynkowego na 2024 r. – czy może przewidywać plan wykorzystania urlopu zaległego z 2023 r.

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu zaległego najpóźniej do 30 września kolejnego roku kalendarzowego i to bez konieczności uzyskiwania zgody pracownika. Jednak w praktyce przyjmuje się, że termin wykorzystania takiego urlopu warto uzgodnić z pracownikiem, a narzucenie pracownikowi terminów wykorzystania urlopu zaległego to środek ostateczny.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy w planie urlopów na 2024 rok pracodawca może poprosić pracownika, aby umieścił informację o terminie wykorzystania urlopu zaległego za 2023 rok?
  • Czy pracodawca może narzucić pracownikowi plan wykorzystania urlopu zaległego z 2023 roku jeszcze przed 30 września 2024 roku?
  • Czy rzeczywiście pracodawca może jednostronnie ustalić, kiedy pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy i nie musi z tym czekać na koniec września danego roku?
  • Jakie jest zdanie PIP i SN w sprawie ustalenia planu wykorzystania urlopu zaległego z 2023 roku?

Przeczytaj też:

Obejrzyj:

Przeczytaj też:

Oblicz:  

Zaległy urlop wypoczynkowy za 2022 rok – czy przepada w związku z usprawiedliwioną nieobecnością

Pytanie:

Pracownikowi w 2023 r. przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego za rok bieżący i 10 dni urlopu wypoczynkowego za 2022 r. (urlop zaległy). Wykorzystał 2 dni urlopu wypoczynkowego, więc zostaje 26 dni za 2023 r. i 8 zaległego. Pracownik nie wykorzysta w 2023 r. urlopu za dany rok ani zaległego, w związku z usprawiedliwioną nieobecnością (zwolnienie lekarskie, następnie urlop macierzyński). Pracownik do 19 stycznia 2024 r. będzie przebywał na urlopie macierzyńskim, później do 30 sierpnia 2024 r. na urlopie rodzicielskim. Czy po powrocie z urlopu pracownik wykorzysta 34 dni urlopu wypoczynkowego, czy 26 dni za 2023 r., bo 8 dni urlopu zaległego za 2022 r. przepada mu 30 września 2023 r.? Czy przed przyznaniem urlopu wypoczynkowego po urlopie rodzicielskim, pracownik musi mieć aktualne zaświadczenie lekarza medycyny pracy?

Zaległy urlop na żądanie – czy musi zostać wykorzystany do końca września

Pytanie:

Pracownikowi pozostały 4 dni urlopu za 2022 r. Pracownik nie chce wykorzystać urlopu do końca września. Czy jest możliwość wykorzystania urlopu zaległego do końca roku 2023? Pracownik w 2022 r. nie korzystał z urlopu na żądanie, czy to powoduje, że 4 dni urlopu zaległego mogą zostać wykorzystane przez pracownika nie do końca września a do końca grudnia? Jeśli tak, to w jaki sposób powinno się to odbyć? Czy pracownik musi napisać wniosek o późniejsze wykorzystanie urlopu, a później wykorzystuje to jako urlop wypoczynkowy na zwykłym wniosku? Pracownik, którego dotyczy zapytanie, miał również prawo do urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności. Czy to może mieć wpływ na zasady wykorzystania urlopu zaległego?

zalegle urlopy

Zaległy urlop wypoczynkowy – jak prawidłowo go wykorzystać

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo