urlop macierzyński

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński, rodzicielski oraz ojcowski dla pracownika adoptującego dziecko – jaka będzie wysokość zasiłków

Pytanie:

Pracownik ojciec adoptował razem z niepracującą żoną dziecko. Od 1 maja 2023 r. ojciec korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. W określonym terminie złożył wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku macierzyńskiego w wysokości 81,5%. Po urlopie macierzyńskim ojciec chce wykorzystać urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni. W jakiej wysokości będzie on wypłacany? Po urlopie ojcowskim planuje urlop rodzicielski. Jak rozumiem on będzie w wysokości 70%. Czy będzie zachowana prawidłowość w kolejności korzystania ze świadczeń?

Narzucenie terminu urlopu wypoczynkowego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego

Narzucenie terminu urlopu wypoczynkowego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego

Zasadniczo pracodawca i pracownik uzgadniają termin wykorzystania urlopu. Ale są przypadki, kiedy to pracodawca może narzucić termin wykorzystania urlopu, a są i takie, gdy to pracownik może narzucić ten termin. Jakie to są sytuacje i co zmieni w tym zakresie nowelizacja Kodeksu pracy dowiemy się z porady video.

Kiedy można wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim

Pytanie:

Jedna z naszych pracownic przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Pracodawca postanowił jednak wypowiedzieć jej umowę o pracę, która jest zawarta na czas nieokreślony z powodu likwidacji stanowiska pracy i zastosować umowę zmieniającą warunki pracy i płacy, która obniża jej wynagrodzenie i zmienia stanowisko pracy. Jakich formalności należy dokonać aby proces przebiegł zgodnie z prawem? Czy pracownica ma prawo przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego złożyć wniosek o urlop wychowawczy i zaległy wypoczynkowy drogą mailową i czy są one w mocy? Czy pracodawca ma prawo wezwać pracownicę w pierwszy dzień po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i wręczyć jej porozumienie a dopiero potem wysłać na urlop wypoczynkowy?

Prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dla pracownika ojca dziecka

Prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dla pracownika ojca dziecka

Pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego także w szczególnej sytuacji. Chodzi o przypadek, gdy matka dziecka nigdy nie korzystała z urlopu macierzyńskiego i nie pobierała zasiłku z tego tytułu, ponieważ nie była objęta ubezpieczeniem chorobowym jako osoba uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego z powodu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wyrok Sądu Najwyższego z 18 listopada 2020 r. (sygn. akt III PK 53/19).

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo