rekompensata

Zagraniczne podróże służbowe – rekompensata za podróż międzynarodową a składki ZUS

Zagraniczne podróże służbowe – rekompensata za podróż międzynarodową a składki ZUS

Rekompensata za podróż międzynarodową podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek ZUS. Sprawdź, dlaczego, skoro jest to składnik wynagrodzenia, który ma na celu zrekompensowanie pracownikowi niedogodności ponoszonych w związku z wykonywaniem zawodu kierowcy transportu międzynarodowego, Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja Nr 480/2021 z 7 lipca 2021 r., w sprawie WPI/200000/43/480/2021).

Stan faktyczny

Przedsiębiorca prowadzi działalność transportową – transport międzynarodowy. Pracownicy zatrudnieni na stanowisku kierowcy w transporcie międzynarodowym otrzymują z tytułu przebywania w podróży służbowej diety i ryczałty w wysokości określonej przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).

Pobierz przydatne kalkulatory:

Kalkulator zagranicznej podróży służbowej

Rachunek kosztów krajowej podróży służbowej

Wykonywanie zawodu kierowcy międzynarodowego niesie za sobą duże obciążenie fizyczne, jak również psychiczne dla pracowników, w szczególności związane z rozłąką z rodziną pozostającą w kraju. Dlatego też przedsiębiorca planuje wypłacać dla każdego pracownika przebywającego w zagranicznej podróży służbowej składnik wynagrodzenia mającego na celu zrekompensowanie pracownikowi ponoszonych niedogodności („rekompensata za podróż międzynarodową”).

Przedsiębiorca zamierza dokonać zmian w przepisach wewnątrzzakładowych w ten sposób, że kierowca w transporcie międzynarodowym, za każdy dzień zagranicznej podróży służbowej, otrzyma dietę w wysokości 8 euro oraz rekompensatę za podróż międzynarodową w wysokości 40 euro.

Rekompensata pieniężna dla pracownika a składki

Pytanie:

Zwracam się z pytaniem odnośnie wypłaty rekompensaty pieniężnej dla pracownika, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę na mocy porozumieniem stron. W porozumieniu mamy następujący zapis: "W związku z rozwiązaniem umowy o pracę i na całkowite zaspokojenie wszelkich roszczeń pracownika wynikających z tej umowy o pracę, Pracownik otrzyma od spółki rekompensatę z tytułu rozwiązania stosunku pracy, równą sześciokrotnemu miesięcznemu wynagrodzeniu zasadniczemu brutto, to jest w wysokości 87.000 złotych brutto. Wyżej wymieniona rekompensata obejmuje kwotę odprawy pieniężnej należnej Pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90 poz. 844)". Czy w związku z takim zapisem w porozumieniu stron można termin "rekompensata" traktować jako rekompensatę, od której wedle poniższego przepisu nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne? Zapis Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 roku paragraf 2.1 pkt.3, który mówi: "Podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody: 3) odprawy, odszkodowania, rekompensaty wypłacone pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy."  Czy jednak należy od różnicy pomiędzy maksymalną kwotą odprawy (tj. 15 krotności minimalnego wynagrodzenia =1.386zł x 15= 20,790 zł) a kwotą rekompensaty odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (tj od kwoty =87.000 zł -20. 790 zł= 66.210 zł)?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo