pracownik młodociany

Czas pracy pracownika młodocianego

Pracownicy młodociani – jak planować ich czas pracy?

Początek września to czas, w którym wielu pracodawców zawiera umowy o pracę z pracownikami młodocianymi. Należy w takiej sytuacji pamiętać, że przepisy prawa pracy obejmują pracowników młodocianych szczególną ochroną. Przede wszystkim praca przez nich wykonywana nie może zaburzać rozwoju psychofizycznego ani kolidować z nauką. Dlatego też czas pracy pracowników młodocianych podlega wyjątkowym obostrzeniom.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • W jakich formach pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni

  • Kiedy można zatrudnić osobę poniżej 15 roku życia

  • Jak planować i rozliczać czas pracy młodocianego pracownika

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

Pracownicy młodociani – formy zatrudnienia

Pracowników młodocianych można zatrudnić:

  • w celu przygotowania zawodowego,
  • do prac lekkich – wykaz takich prac powinien znaleźć się w regulaminie pracy, a gdy pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, w innym dokumencie. Wykaz prac lekkich powinien zostać opracowany zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Przygotowanie zawodowe młodocianych może odbywać się w formie:

  • nauki zawodu – ma ona na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego pracownika lub czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu, która jest organizowana u pracodawcy na podstawie umowy o pracę oraz dokształcania teoretycznego w szkole lub w systemie pozaszkolnym (np. na kursach);
  • przyuczenia do wykonywania określonej pracy – ma ono na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego pracownika i może dotyczyć wybranych prac związanych z nauką zawodu określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego;
  • rzemieślniczego przygotowania zawodowego młodocianych zatrudnionych w tym celu u pracodawców będących rzemieślnikami w zawodach odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła, nieujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.

Ważne: Zatrudnienie młodocianego w innym celu niż przygotowanie zawodowe – jest możliwe przy wykonywaniu tzw. prac lekkich.

Zatrudnienie młodocianego w celu przygotowania zawodowego lub do prac lekkich – obowiązki pracodawcy

W Kodeksie pracy w szczególny sposób uregulowano zagadnienia związane z zatrudnianiem pracowników poniżej 18. roku życia. Odrębne unormowania dotyczące młodocianych wynikają z konieczności zapewnienia odpowiedniej opieki pracownikom niepełnoletnim i umożliwienia im łączenia pracy z kontynuacją nauki. Sprawdź, o czym musi pamiętać pracodawca, zatrudniając pracowników młodocianych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Kiedy można zatrudnić młodocianego
  • Jakie elementy powinny się znaleźć w umowie o pracę w celu przygotowania zawodowego
  • Gdzie pracodawca ustala wykaz prac lekkich, które może wykonywać pracownik młodociany

Wynagrodzenie pracowników młodocianych – zasady, terminy, kary dla pracodawcy

Sprawdź, jak wypłacać wynagrodzenie pracownikom młodocianym, zarówno zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego, jak i w celach zarobkowych przy pracach lekkich. Przekonaj się, czy usprawiedliwieniem dla opóźnionej wypłaty może być młody wiek pracowników, a w przypadku problemów finansowych pracodawcy preferowanie starszych, którzy mają rodziny na utrzymaniu.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Czy można przesunąć termin wypłaty wynagrodzenia pracownika młodocianego
  • Czym grozi pracodawcy opóźnienie wypłaty wynagrodzenia

Wynagrodzenie pracownika młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego

Wynagrodzenia młodocianych nie można określić całkowicie dowolnie. Minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych zatrudnianych w celu przygotowania zawodowego jest bowiem gwarantowane przez przepisy prawa pracy Zatrudniając pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego, pracodawca zobowiązany jest zagwarantować takiemu pracownikowi minimalne wynagrodzenie. Należy je wyliczyć w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim Musi ono wynosić w przypadku nauki zawodu co najmniej:

  • w pierwszym roku – 5%,
  • w drugim roku nauki – 6%
  • w trzecim roku nauki – 7%.

W przypadku przyuczenia do nauki zawodu minimalne gwarantowane wynagrodzenie nie może być niższe niż 4%.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo