minimalne wynagrodzenie za pracę

Od 1 stycznia 2024 r. z minimalnego wynagrodzenia za pracę zostaje wyłączony dodatek z tytułu szczególnych warunków pracy

Pytanie:

Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1667) wyłączyła od 1 stycznia 2024 r. z minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatek z tytułu szczególnych warunków pracy. W naszej Spółce obowiązuje w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy z 1995 r. załącznik, w którym uregulowano „zasady wypłacania dodatków za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych”. Zgodnie z jego zapisami: „1. Pracownikowi zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługują dodatki za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych w wysokości uzależnionej od stopnia szkodliwości.” Istnieją 3 warianty dodatków w zależności od stopnia szkodliwości lub uciążliwości. Wprowadzana zmiana przepisów stanowi dla naszej firmy problematyczne zagadnienie w związku z faktem, że dodatek uregulowany w ZUZP w I stopniu szkodliwości w wysokości 10% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia wypłacany jest dla wszystkich pracowników Spółki, w tym np. dla stanowisk wyposażonych w monitor ekranowy. Do tej pory był on jednak wliczany do podstawy wynagrodzenia minimalnego. Kluczowa jest zatem dla nas interpretacja czy dodatek ten powinien być również od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z podstawy wynagrodzenia minimalnego. Należy nadmienić, że w Spółce istnieją stanowiska pracy w szczególnych warunkach, dla których odprowadzane są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, jednak i dla tych pracowników jak i pozostałych w Spółce wypłacany jest tylko dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, uregulowany w załączniku do ZUZP.

Minimalne wynagrodzenie - praktycze wskazówki

Minimalne wynagrodzenie – praktyczne wskazówki

Zapraszamy na drugie szkolenie z cyklu szkoleń poświęconych wynagrodzeniom. W drugim odcinku ekspert Paweł Ziółkowski opowie o wynagrodzeniu minimalnym. Jak obliczyć minimalne wynagrodzenie za pracę?

Wyrównanie pracownikowi wysokości chorobowego do kwoty minimalnej obowiązującej w 2023 r.

Dwie umowy zlecenia a składki ZUS

Dwie umowy zlecenia a składki ZUS – uwaga na przychód wyższy od wynagrodzenia minimalnego

Pytanie:

Zleceniobiorca zawarł 2 umowy zlecenia w różnych firmach. Obie umowy zostały zawarte od 01.11.2020, wynagrodzenie w obu umowach zlecenia zostało określone stawką godzinową. W obu firmach od 01.11.2020 został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Wynagrodzenie wypłacane jest po zakończeniu miesiąca. W deklaracji za listopad wykazane zostało RCA z kodem 0411 z zerową podstawą. Wypłata za listopad została zrealizowana w grudniu: I firma -2.300,00– naliczone obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne II firma – 1.000,00 – naliczone obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne – wykazana w deklaracji za grudzień w RCA z kodem 0411 Wypłata za grudzień realizowana w styczniu: I firma – 2.900,00 – naliczone obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne II firma – 700,00 –  naliczone obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne zgodnie ze schematem podlegania w grudniu, powinno zostać wykazane w raporcie RCA za styczeń, ale z kodem 30 00? Jak rozliczyć te umowy z ZUS?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Czy w związku z przekroczeniem w I firmie minimalnej podstawy wymiaru składek wynagrodzenie w II firmie powinno zostać rozliczone tylko ze składką zdrowotną?
  • Czy w związku z przekroczeniem w styczniu w I firmie (ale wynagrodzeniem za grudzień) minimalnej podstawy wymiaru składek w II firmie od 01.01.2021 należy zmienić schemat podlegania zleceniobiorcy, tj. wyrejestrować z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zgłosić do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego? Czy schemat należy zmienić już od grudnia?
  • Jeśli zmiana schematu podlegania ubezpieczeniom społecznym nastąpi od 01.01.2021, wynagrodzenie za styczeń wypłacone w lutym 2021 r. w II firmie będzie rozliczone tylko ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Czy w związku z tym jeśli w I firmie zleceniobiorca za styczeń (wypłata w lutym) osiągnie wynagrodzenie mniejsze niż minimalna podstawa wymiaru składek np. 2.500,00 zł, to w II firmie od 01.02.2021 ponownie należy zmienić schemat podlegania, zgłosić zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a wynagrodzenie za styczeń wykazać w raporcie RZA z kodem 3000 i złożyć zerowy raport RCA z kodem 0411?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo