Zapisy w umowie o pożyczkę na cele mieszkaniowe z ZFŚS dla pracownika i emeryta - byłego pracownika zakładu

Jadwiga Stefaniak
14.10.2009AKTUALNE

Pytanie:

W regulaminie ZFŚS mamy przewidzianą możliwość przyznawania pożyczek na remont mieszkania dla pracowników i emerytów (w różnych kwotach). Czy treść umowy o pożyczkę może być taka sama, biorąc pod uwagę zapisy typu: „potrącenie raty z wynagrodzenia, wymagalność pożyczki w razie rozwiązania stosunku pracy”?

Odpowiedź:

Treść umowy o udzielenie pożyczki na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinna być oparta na postanowieniach zakładowego regulaminu ZFŚS w części dotyczącej zasad udzielania pomocy mieszkaniowej oraz powinna uwzględniać status pożyczkobiorcy i jego indywidualne możliwości obsługiwania pożyczki.

1. Szczegółowe zasady udzielania pomocy z ZFŚS powinien określać regulamin

Zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych działalność socjalna pracodawcy finansowana z funduszu obejmuje m.in. udzielanie zwrotnej i bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe - na warunkach określonych w umowie. Oznacza to, że pożyczka z ZFŚS ma charakter pomocy socjalnej, udzielanej na cele mieszkaniowe (np. na remont mieszkania).

W myśl ustawowej zasady szczegółowe zasady udzielania pomocy socjalnej, a więc także mieszkaniowej w formie zwrotnej, określać powinien regulamin ZFŚS, uzgodniony ze związkami zawodowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Na podstawie regulaminu opracowywana jest indywidualna umowa pożyczki na cele mieszkaniowe, która szczegółowo powinna określać warunki, na jakich pracodawca udziela pożyczki i sposób jej spłaty.

2. Umowa o pożyczkę - na podstawie zapisów regulaminu

Do osób uprawnionych do korzystania z funduszu, w tym z pomocy na cele mieszkaniowe, zalicza się pracowników i ich rodziny, a także byłych pracowników zakładu - emerytów i rencistów i ich rodziny. Podkreślić należy, iż istotą pomocy na cele mieszkaniowe w formie pożyczki, co do zasady, jest jej zwrot na fundusz na warunkach określonych w regulaminie i w indywidualnych umowach o udzielenie pożyczki, zawieranych przez pracodawcę - pożyczkodawcę i pożyczkobiorców - pracownika oraz byłego pracownika (emeryta i rencistę).

Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w części dotyczącej pomocy na cele mieszkaniowe w formie zwrotnej, określać powinien w szczególności: cele mieszkaniowe, na które udziela się pożyczek, ich wysokość, częstotliwość przyznawania, wysokość oprocentowania, sposób zabezpieczenia i spłaty pożyczki, warunki i zasady stosowania ułatwień w spłacie pożyczki, tj. zawieszenie spłaty, umorzenie całości bądź części pożyczki itp. Osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji mieszkaniowej, które ze względu na trudną sytuację materialną nie są w stanie obsługiwać pożyczek, pracodawca może udzielić pomocy w formie bezzwrotnej, na warunkach określonych w regulaminie.

W „mieszkaniowej” części regulaminu powinny znaleźć się więc postanowienia dotyczące w szczególności:

  • celów mieszkaniowych realizowanych z ZFŚS u danego pracodawcy w formie bezzwrotnej i zwrotnej,
  • zasad i trybu ubiegania się o pomoc mieszkaniową,
  • zasad i trybu rozpatrywania wniosków o pomoc mieszkaniową (zarówno w formie pożyczki jak i pomocy bezzwrotnej),
  • warunków przyznawania zwrotnej pomocy mieszkaniowej (rodzaje, wysokość pożyczek i częstotliwość ich przyznawania: na jedne i różne cele mieszkaniowe, problem oprocentowania i wysokość ewentualnych odsetek od pożyczek mieszkaniowych, sposób zabezpieczenia spłaty pożyczek, tryb ściągania zadłużenia w przypadku niespłacania pożyczek, zmiany miejsca zamieszkania lub niewypłacalności pożyczkobiorcy, zasady umarzania części lub całości udzielonej pożyczki, warunki zawieszania spłaty pożyczki, okoliczności powodujące natychmiastową wymagalność zwrotu (spłaty) udzielonej pożyczki lub pomocy bezzwrotnej, zasady dokumentowania wniosków o pożyczki dużej wartości, maksymalną i minimalną wysokość pomocy na cele mieszkaniowe, zasady udzielania pożyczek mieszkaniowych na ten sam cel dla współmałżonków zatrudnionych u tego samego pracodawcy itp.),
  • treści wzorów dokumentów (wniosków, podań), na podstawie których osoba uprawniona ubiega się o zwrotną lub bezzwrotną pomoc mieszkaniową; wymienione dokumenty mają charakter zakładowego prawa socjalnego i dlatego powinny być oznaczane jako kolejne załączniki do regulaminu ZFŚS.
Podkreślić należy, że ze względu na zwrotny charakter pożyczki mieszkaniowej regulamin funduszu powinien uwzględniać indywidualne możliwości obsługiwania udzielanej pożyczki. Dotyczy to m.in. wysokości pożyczki, sposobu jej poręczenia i warunków spłaty. Inna bowiem będzie sytuacja pracownika, który może wyrazić zgodę na potrącenia należnych rat pożyczki z wynagrodzenia, inna natomiast emeryta, który może spłacać pożyczkę w formie zlecenia stałego z posiadanego rachunku bankowego lub wpłacać raty pożyczki w kasie byłego pracodawcy. Podobnie brak jest uzasadnienia do zastosowania zasady natychmiastowej wymagalności niespłaconej części pożyczki w przypadku rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym na emeryturę. Takie i podobne uwarunkowania (np. wysokość pożyczki) powinien uwzględniać i regulamin funduszu, i umowa pożyczki.

Jednocześnie pamiętać należy, że umowa pożyczki na cele mieszkaniowe, udzielanej ze środków ZFŚS, należy do sfery prawa cywilnego, co oznacza, że w razie niedotrzymywania przez strony umowy jej warunków będzie ona przedmiotem rozpatrywania przez sąd powszechny (cywilny).

Autorem odpowiedzi jest: 

Jadwiga Stefaniak

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo