Ubezpieczenie podróżne dla pracowników w delegacji a podatek i składki ZUS

Krzysztof Klimek
Krzysztof Klimek
14.08.2015AKTUALNE

Ubezpieczenie podróżne dla pracowników w delegacji a podatek i składki ZUS
Pytanie:

Firma wykupiła polisę ubezpieczeniową dla pracowników wyjeżdżających w podróż służbową za granicę. Zawierając polisę firma szacunkowo określiła ilość osobodni w roku, w których pracownicy będą przebywać w podróży służbowej. Po ukończonym okresie dokonuje się rozliczenia faktycznie wykorzystanych osobodni. Następuje wówczas dopłata lub zwrot. Czy u pracowników, którzy korzystają z tego ubezpieczenia wystąpi przychód od którego należy odprowadzić podatek i składki ZUS?

Odpowiedź:

Wykupione ubezpieczenie podróżne nie powoduje powstania przychodu u pracownika.

Ubezpieczenie podróżne nie będzie powodowało powstania przychodu u podróżującego pracownika, bowiem jego faktycznym beneficjentem jest pracodawca. Trudno doszukać się w przypadku takiego ubezpieczenia cech niezbędnych do jego opodatkowania.

Przede wszystkim świadczenie w postaci ubezpieczenia na rzecz pracowników, zapewniającego im ochronę na czas podróży służbowej, leży wyłącznie w interesie pracodawcy. Wynika to z faktu, że w przypadku ziszczenia się zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową pracownikowi będącemu w podróży służbowej przysługiwałoby roszczenie odszkodowawcze do pracodawcy, to pracodawca więc minimalizuje niebezpieczeństwo ponoszenia przez siebie wysokich kosztów np. leczenia za granicą. Dla pracownika byłby to wyłącznie zbędny, dodatkowy koszt.

Powstanie przychodu u pracownika można by rozważać dopiero w momencie zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem i wypłaty, przez pracodawcę, otrzymanych od ubezpieczyciela kwot. Wówczas bowiem pracownik uzyska przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).

Ponieważ wykupienie ubezpieczenia nie będzie powodowało powstania przychodu, nie będzie również podlegało oskładkowaniu (§ 1 rozporządzenia składkowego). Podobnie wypowiedział się m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 stycznia 2015 r., II FSK 3295/12.

Autorem odpowiedzi jest: 

Krzysztof Klimek


Krzysztof Klimek
AUTOR
Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo