Ustalanie dochodu na jednego członka rodziny dla potrzeb ZFŚS a pełnoletnie dziecko pracownika, które nie pracuje i pozostaje w związku małżeńskim

Anna Martuszewicz
14.01.2010AKTUALNE

Pytanie:

Syn naszego pracownika w lipcu 2009 r. skończył 25 lat. Studiuje na ostatnim roku studiów dziennych 2009/2010. We wrześniu zawarł związek małżeński. Nadal nie pracuje. Czy nasz pracownik może ująć swojego syna do liczby członków rodziny na utrzymaniu ? Jeśli nie, to od którego miesiąca członek rodziny nie powinien być brany pod uwagę przy ustaleniu dochodu dla potrzeb ZFŚS?

Odpowiedź:

Sposób ustalania dochodu na jednego członka rodziny powinien wynikać z regulaminu funduszu.

1. Szczegółowe zasady rozdzielania świadczeń z ZFŚS - w regulaminie funduszu

Na postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przepisy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie zawierają żadnych regulacji dotyczących sposobu obliczania dochodu przypadającego na jednego członka rodziny, wskazują natomiast, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. W związku z powyższym aby rozstrzygnąć problem przedstawiony w pytaniu należy sięgnąć do zapisów regulaminu.

2. Dziecko pracownika to członek rodziny pozostający na jego utrzymaniu i we wspólnym gospodarstwie domowym

Jeżeli jednak regulamin nie określa wprost zasad obliczania dochodu, można próbować ustalić je w sposób pośredni np. sięgając do definicji dziecka (o ile taką stworzono na potrzeby regulaminu) lub będącego na utrzymaniu pracownika członka rodziny czy też członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeżeli syn pracownika spełnia kryteria wskazane w ww. definicjach można przyjąć, ze powinien być uwzględniany w liczbie osób, w oparciu o którą następuje ustalenie dochodu na jednego członka rodziny.

W przypadku niemożności skorzystania z tej pośredniej formy ustalenia zasad obliczania dochodu np. z powodu braku definicji, osoby przyznające świadczenie mają prawo do określenia w jaki sposób należy to uczynić. Jednakże wówczas trzeba stanąć na stanowisku, że konieczne jest dokonanie zmiany zapisów regulaminu, tak by precyzyjnie określały warunki korzystania ze świadczeń z funduszu.

Syn pracownika nie powinien być uwzględniany w liczbie osób, na podstawie której ustala się dochód na jednego członka rodziny począwszy od daty, w której przestał spełniać warunki określone w regulaminie przewidziane dla członka rodziny uwzględnianego przy obliczaniu dochodu, o którym mowa.

Autorem odpowiedzi jest: 

Anna Martuszewicz

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo