Wynagrodzenie za urlop po okresie oddelegowania, w trakcie którego pracownik otrzymywał wynagrodzenie w zmienionej stawce

Magdalena Z Skalska
Magdalena Z Skalska
11.04.2016AKTUALNE

Wynagrodzenie za urlop po okresie oddelegowania, w trakcie którego pracownik otrzymywał wynagrodzenie w zmienionej stawce
Pytanie:

W dniu 2 lutego 2016 r. zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na kwotę 1.850,00 zł brutto. W okresie od 15 do 29 lutego 2016 r. pracownik został delegowany do pracy za granicę i na ten okres otrzymał aneks do umowy o pracę z wynagrodzeniem brutto 60,00 zł/godz. W czasie pobytu za granicą pracował w godzinach nadliczbowych (10 godzin z dodatkiem 50% i 10 godzin z dodatkiem 100%). Otrzymał też wynagrodzenie za godziny nocne. Po powrocie do kraju, czyli od 1 marca 2016 r. powrócił do poprzedniego wynagrodzenia (1.850,00 zł). Od 4 do 15 marca 2016 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jak w przedstawionej sytuacji należy naliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy?

Odpowiedź:

W miesiącu wykorzystywania urlopu pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie według nowej stawki.

Zgodnie z podstawową zasadą wyrażoną w art. 172 Kodeksu pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Wynagrodzenie za urlop przy stałej stawce miesięcznej

Od 1 marca 2016 r. pracownikowi, o którym mowa w pytaniu przysługuje wyłącznie płaca zasadnicza w wysokości 1.850 zł brutto. Ponieważ jest to stały składnik wynagrodzenia nie ma potrzeby dokonywania jakichkolwiek przeliczeń. Za marzec 2016 r. zatrudnionemu należy zatem wypłacić jego miesięczne pobory bez wyodrębniania wynagrodzenia za czas przepracowany i za urlop.

Zmiany w składnikach wynagrodzenia

Jeżeli w miesiącu wykorzystywania urlopu lub w okresie, z którego wyliczana jest podstawa jego wymiaru nastąpiły zmiany w przysługujących pracownikowi składnikach wynagrodzenia, podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ustala się z uwzględnieniem tych zmian.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi nie przysługuje średnia urlopowa. Jest ona bowiem wyliczana ze zmiennych składników wynagrodzenia, do których pracownik utracił prawo. Wypłacenie mu takiej średniej spowodowałoby zawyżenie wynagrodzenia urlopowego.

Uwaga

W przypadku, gdyby zatrudnionemu nie upłynął okres oddelegowania i powróciłby on do kraju wyłącznie w celu wykorzystania urlopu, podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego należałoby wyliczyć w oparciu o wynagrodzenie wypłacone.

Autorem odpowiedzi jest: 

Magdalena Skalska


Magdalena Z Skalska
AUTOR
Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo