ochrona przed zwolnieniem

Strategia Demograficzna - nowe obowiązki pracodawców

Strategia Demograficzna – zmiany dla pracodawców

Zaprezentowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Strategia Demograficzna 2040 w dość istotny sposób może zmienić przepisy Kodeksu pracy i tym samym wpłynąć na obowiązki pracodawców. Do jakich zmian trzeba się przygotować?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie rozwiązania zwiększające elastyczność pracy rodziców przewiduje Strategia Demograficzna

  • Przez jaki okres pracodawca będzie mógł zatrudniać młodszych pracowników na czas określony

  • Jakie inne rozwiązania zwiększające stabilność pracy zakłada strategia

Zgodnie z rządowymi założeniami, proponowane zmiany mają objąć dwa główne obszary zagadnień: związane z elastycznością i stabilnością pracy.

Rozwiązania zwiększające elastyczność pracy – co zakłada strategia

Proponowane rozwiązania mają zwiększyć elastyczność pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany w oparciu o porozumienie pracodawcy z pracownikiem.

Ta kategoria pracowników będzie miała możliwość, o ile charakter pracy na to pozwoli, na wykonywanie pracy w sposób niestandardowy – zdalnie/hybrydowo. W rezultacie należy się spodziewać, że ta grupa osób zatrudnionych w pierwszej kolejności będzie z tych praw korzystała. Jeżeli pracodawca będzie zatrudniał rodziców (do 4 roku życia dziecka) i osoby nie będące rodzicami, to w pierwszej kolejności z pracy zdalnej korzystać będą mogli rodzice.

Nakładające się ZUS ZLA od różnych lekarzy a prawo do zasiłku chorobowego i możliwość zwolnienia pracownika

Pytanie:

Nasz pracownik od 180 dni (od 25 lipca 2014 r.) przebywa na zwolnieniu lekarskim (są to 30-dniowe zwolnienia od lekarza psychiatry). Okres zasiłkowy kończy się 22 stycznia 2015 r. W międzyczasie otrzymaliśmy informację, że pracownik podjął inną pracę. Przeprowadziliśmy kontrolę w jego domu oraz miejscu rzekomej pracy, jednak bez skutku. Wysłaliśmy do ZUS wnioski o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego oraz wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy, jednak ZUS uznał, że wszystko jest zgodne z prawem. Nie udało nam się skontaktować z pracownikiem telefonicznie. Nie mając żadnej informacji o stanie zdrowia pracownika, wysłaliśmy mu dokumenty uprawniające do ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Teraz otrzymaliśmy kolejne zaświadczenia lekarski. Pierwsze, wystawione 22 stycznia 2015 r. przez tego samego psychiatrę co poprzednie, na kolejne 30 dni od 21 stycznia do 19 lutego 2015 r. Drugie, wystawione 26 stycznia 2015 r. przez lekarza rodzinnego, na okres od 23 do 31 stycznia 2015 r. Za ile dni możemy zapłacić zasiłek chorobowy, skoro okres zasiłkowy kończy się 22 stycznia 2015 r.? Które zwolnienie lekarskie brać pod uwagę, skoro ich okresy się nakładają? Czy możemy zwolnić tego pracownika? Jeśli tak, to kiedy?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo