limit umów na czas określony

Czy równoległą umowę o pracę wlicza się limitu umów na czas określony

Pytanie:

Z pracownikiem zawarto umowę na niepełny etat na czas określony od 8 kwietnia 2021 r. do 7 października 2021 r. Od 1 sierpnia 2021 r. pracodawca planuje zawrzeć równolegle umowę na czas określony (również na niepełny etat) na inne stanowisko do 30 kwietnia 2022 r. W przypadku gdy ta pierwsza umowa ulegnie przedłużeniu np. do 31 grudnia 2021 r., to będzie ona wliczana do limitu i będzie to już 3 umowa? Czy w takiej sytuacji mają znaczenie terminy, na jaki zawierana jest równoległa umowa? Czy dla wyliczenia limitu umów ma znaczenie czy terminy pierwszej i równoległej umowy pokrywają się czy też są rozbieżne?

Kodeks pracy ogranicza liczbę i czas trwania umów na czas określony. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy.

Pobierz praktyczne narzędzie:

Kalkulator limitu umów terminowych

Łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów przekroczy trzy, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie ww. okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Strategia Demograficzna - nowe obowiązki pracodawców

Strategia Demograficzna – zmiany dla pracodawców

Zaprezentowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Strategia Demograficzna 2040 w dość istotny sposób może zmienić przepisy Kodeksu pracy i tym samym wpłynąć na obowiązki pracodawców. Do jakich zmian trzeba się przygotować?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie rozwiązania zwiększające elastyczność pracy rodziców przewiduje Strategia Demograficzna

  • Przez jaki okres pracodawca będzie mógł zatrudniać młodszych pracowników na czas określony

  • Jakie inne rozwiązania zwiększające stabilność pracy zakłada strategia

Zgodnie z rządowymi założeniami, proponowane zmiany mają objąć dwa główne obszary zagadnień: związane z elastycznością i stabilnością pracy.

Rozwiązania zwiększające elastyczność pracy – co zakłada strategia

Proponowane rozwiązania mają zwiększyć elastyczność pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany w oparciu o porozumienie pracodawcy z pracownikiem.

Ta kategoria pracowników będzie miała możliwość, o ile charakter pracy na to pozwoli, na wykonywanie pracy w sposób niestandardowy – zdalnie/hybrydowo. W rezultacie należy się spodziewać, że ta grupa osób zatrudnionych w pierwszej kolejności będzie z tych praw korzystała. Jeżeli pracodawca będzie zatrudniał rodziców (do 4 roku życia dziecka) i osoby nie będące rodzicami, to w pierwszej kolejności z pracy zdalnej korzystać będą mogli rodzice.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo