Czy nadpłatę pensji można potrącić z ekwiwalentu za urlop?

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
11.07.2016AKTUALNE

Czy nadpłatę pensji można potrącić z ekwiwalentu za urlop?
Pytanie:

Chcemy dyscyplinarnie rozwiązać umowę z pracownikiem, który od 27 czerwca 2016 r. nie pojawił się w pracy. Tak jak inni pracownicy miał on wypłacone wynagrodzenie 24 czerwca za miesiąc czerwiec. Czy rozwiązując z nim umowę i wypłacając ekwiwalent za niewykorzystany urlop możemy z tego ekwiwalentu potrącić wynagrodzenie za dni nieprzepracowane w czerwcu (od 27 do 30 czerwca)?

Odpowiedź:

Tak, z ekwiwalentu na urlop można dokonać odliczenia części nienależnej pensji, bez zgody pracownika. Podstawą do takiego odliczenia jest art. 87 § 7 Kodeksu pracy.

Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Tak właśnie stanowi powołany wyżej przepis. Na jego podstawie można odciągnąć z wynagrodzenia pracownika nienależną jego część, jeżeli po wypłacie za pełny miesiąc pracownik zaliczył jeszcze w tym miesiącu nieobecność w pracy, za którą nie przysługuje wynagrodzenie.

W przypadku pracownika z pytania tak właśnie było. Otrzymał wynagrodzenie za czerwiec, po czym już do końca miesiąca nie pojawił się w pracy. Jest to nieobecność nieusprawiedliwiona, niepłatna. Zatem, art. 87 § 7 kp ma w tym przypadku zastosowanie.

Potrącenie z ekwiwalentu – tak jak z wynagrodzenia

Co prawda odliczenie następuje „z wynagrodzenia”, ale ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy też jest traktowany podobnie jak wynagrodzenie. Podstawą dokonywania ujęć jest bowiem nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale także inne świadczenia ze stosunku pracy. Zatem, wynagrodzenie jest rozumiane tu szeroko (wyrok SN z 12 maja 2005 r. , sygn. akt: I PK 248/04).

Można potrącić pełną kwotę

Przy odliczeniu w tym trybie nie stosuje się ani kwoty wolnej ani granicy, ustanowionych przy potrąceniach obowiązkowych i dobrowolnych. Zatem, pełną nadpłatę wynagrodzenia za czerwiec można odliczyć z ekwiwalentu, jeśli jego wypłata nastąpi bezpośrednio po tej wypłacie pensji za czerwiec.

Autorem odpowiedzi jest: 

Izabela Nowacka


Izabela Nowacka
AUTOR
Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo