Możliwość zmniejszenia odpisu na ZFŚS

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
28.06.2011AKTUALNE

Pytanie:

Mam pytanie odnośnie funduszu socjalnego. Czy wysokość odpisów może być regulowana? Spotkałam się ostatnio z oceną, iż firmy tworzące fundusz mogą naliczać odpis w dowolnie wybranej przez siebie wysokości - np. odpis podstawowy wynosi 1093,93 zł, a oni będą naliczać 500 zł na osobę na rok. Czy to jest dopuszczalne?

Odpowiedź:

Pracodawca tworzący ZFŚS może dowolnie kształtować wysokość odpisu na fundusz. Postanowienia w tym zakresie powinny się znaleźć w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania (jeśli pracownicy pracodawcy nie są objęci układem zbiorowym pracy).

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz obowiązkowo, bez względu na liczbę zatrudnionych - pracodawcy ze sfery budżetowej.

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty na 1 stycznia danego roku i tworzy ZFŚS nie jest bezwzględnie zobowiązany do naliczania odpisów z fundusz w ustawowej wysokości (na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w poprzednim roku lub w drugim półroczu poprzedniego roku). Zgodnie z przepisami może on bowiem dowolnie kształtować wysokość odpisu lub całkowicie zrezygnować z jego tworzenia. Należy jednak pamiętać o zachowaniu trybu określonego w ustawie.

Postanowienia o nietworzeniu funduszu lub o wysokości odpisu na ZFŚS muszą się zatem znaleźć w:

  • układzie zbiorowym pracy lub
  • regulaminie wynagradzania - jeśli pracownicy pracodawcy nie są objęci układem zbiorowym pracy.
Uwaga

Treść regulaminu skonsultuj z reprezentantem pracowników
W przypadku gdy zapisy dotyczące wysokości odpisu miałyby znaleźć się w regulaminie wynagradzania, a u pracodawcy nie działa organizacja związkowa, ich treść musi być uzgodniona z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Warto pamiętać, że także pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty na 1 stycznia danego roku, którzy zdecydowali się na tworzenie ZFŚS (zamiast wypłaty świadczenia urlopowego), nie muszą naliczać odpisów w maksymalnej wysokości. Przepisy stanowią bowiem, że mogą oni tworzyć fundusz „do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 ustawy o ZFŚS”. Zatem także mniejsi pracodawcy mogą naliczać odpis w niższej wysokości.

Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo