Sposób zwrotu byłemu pracownikowi zaliczki na podatek pobranej od odszkodowania za niezgodne z Kodeksem pracy wypowiedzenie umowy o pracę

Rafał Styczyński
Rafał Styczyński
24.08.2009AKTUALNE

Pytanie:

Po zwolnieniu pracownicy administracyjnej ze szkoły były pracownik odwołał się do sądu pracy. W wyniku postępowania sąd uznał, iż pracownica została zwolniona niezgodnie z Kodeksem Pracy, wskutek czego pracodawca zapłacił odszkodowanie w wysokości 95% żądań powódki. Od kwoty tej potrącił 18% podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy postąpił słusznie? Jeśli nie, jaka jest procedura kwoty zwrotu podatku dochodowego powódce?

Odpowiedź:

Odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę jest zwolnione od podatku dochodowego. Przepisy nie zawierają żadnej szczególnej procedury dotyczącej zwrotu nienależnie pobranego podatku powódce.

Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  • określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
  • odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  • odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  • odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali lub według liniowej,
  • odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Z powyższego wynika, że odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę nie zostało wymienione jako wyłączone ze zwolnienia od podatku dochodowego, a więc opodatkowane tym podatkiem. Jedynymi odszkodowaniami przyznawanymi zwykłym pracownikom podlegającymi opodatkowaniu są odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód. Z pytania nie wynika, żeby wypłacane przez pracodawcę odszkodowanie było jednym z dwóch wymienionych. W związku z tym odszkodowanie to jest zwolnione od podatku i nie należy od niego pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

US: Odszkodowanie za wypowiedzenie umowy niezgodne z Kodeksem pracy - zwolnione z podatku
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca otrzymał odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy. Przyznano je na podstawie ugody zawartej przed sądem. Należy przy tym stwierdzić, iż było to odszkodowanie, którego wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów Kodeksu pracy. Sprawia to, iż otrzymane przez Wnioskodawcę odszkodowanie należy do kategorii odszkodowań, do których zastosowanie będzie miał art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w związku z tym, iż wyłączenie od zwolnienia podatkowego w stosunku do odszkodowań, o których mowa w pkt 3 lit. g powyższego przepisu zostało uznane za niezgodne z Konstytucją, to w świetle powyższego przedmiotowe odszkodowanie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
(Pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 sierpnia 2008 r., nr IPPB2/415-687/08-6/MG).

W opisanej sytuacji należy niezwłocznie zwrócić pracownikowi pobraną zaliczkę na podatek wraz z należnymi odsetkami ustawowymi od tej należności naliczonymi od dnia wypłaty odszkodowania. Pracodawca natomiast powinien wystosować do urzędu skarbowego, do którego odprowadzono zaliczkę, pismo z wyjaśnieniami i prośbą zwrotu nadpłaconej zaliczki.

Autorem odpowiedzi jest: 

Rafał Styczyński


Rafał Styczyński
AUTOR
Doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo