Obliczanie zaliczki na podatek od odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia

Rafał Styczyński
Rafał Styczyński
22.03.2011AKTUALNE

Pytanie:

W jaki sposób obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy dla byłego pracownika, któremu pracodawca co miesiąc wypłaca odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia? Czy w takim przypadku należy brać pod uwagę koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową? Były pracownik nie otrzymuje ponadto żadnych innych przychodów od tego pracodawcy.

Odpowiedź:

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji wypłacone byłemu pracownikowi stanowi przychód ze stosunku pracy. W takiej sytuacji należy uwzględnić koszty pracownicze, natomiast ulgę odlicza się o ile nie zostało odwołane oświadczenie w tym zakresie.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Oznacza to, że przychodami ze stosunku pracy są wszelkie wypłaty należne pracownikowi z tytułu stosunku pracy.

Wypłata odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia jest skutkiem istniejącego uprzednio pomiędzy pracodawcą a pracownikiem stosunku pracy, dlatego należy uznać, że wypłacane kwoty będą stanowiły dla byłego pracownika przychody ze stosunku pracy.

W konsekwencji odszkodowanie otrzymywane na podstawie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Były pracodawca obliczając zaliczkę na podatek powinien zatem uwzględnić zryczałtowane (tzw. pracownicze) koszty uzyskania przychodu oraz - o ile pracownik nie zmieni swojego oświadczenia PIT-2 - kwotę zmniejszającą podatek.

US: O kwalifikacji przychodu nie decyduje moment uzyskania, lecz jego źródło
Obowiązek uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów, wskazanych w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika z tego, iż przepisy nie uzależniają ich naliczania od faktu świadczenia pracy w momencie uzyskiwania przychodu, lecz od samego faktu uzyskiwania przychodów ze źródła stosunku pracy. Zaś w przypadku kwoty zmniejszającej podatek jej uwzględnienie jest uwarunkowane jedynie uzyskiwaniem przez podatnika przychodów ze stosunku pracy i złożeniem odpowiedniego oświadczenia. Jeśli były pracownik nie odwołał tego oświadczenia to domniemywa się, iż dane wynikające z tego oświadczenia nie uległy zmianie.
(Pismo Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 27 kwietnia 2006 r., nr 1472/DPC/415-29/06/PK).

Autorem odpowiedzi jest: 

Rafał Styczyński


Rafał Styczyński
AUTOR
Doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo