W jakim terminie należy wypłacić ostatnie wynagrodzenie przy rozwiązaniu umowy o pracę

Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
21.10.2021AKTUALNE

Pytanie:

Pracownik jest zatrudniony na umowę na czas określony na zastępstwo za nieobecnego pracownika. W trakcie zatrudnienia uczestniczy w naborze na stanowisko podinspektora i go wygrywa. Po ogłoszeniu wyników naboru zamierza rozwiązać wiążącą strony umowę o pracę na mocy porozumienia stron z 18 października. Kolejnego dnia (19 października) zamierza zawrzeć nową umowę. Wynagrodzenie w jednostce płacone jest 29. dnia miesiąca. Czy w tym przypadku pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za zakończony okres zatrudnienia w dniu rozwiązania umowy o pracę i otrzymania świadectwa pracy?

Odpowiedź:

Ostatnie wynagrodzenie powinno zostać wypłacone w ostatnim dniu zatrudnienia. taka jest ogólna zasada. Skoro jednak zatrudnienie jest kontynuowane bez dnia przerwy, to moim zdaniem – w drodze wyjątku – dopuszczalna jest wypłata październikowych należności w zwyczajowym terminie wynikającym z wewnętrznych uregulowań funkcjonujących w zakładzie pracy.

Powszechnie obowiązujące przepisy nie wskazują wprost daty obowiązku wypłaty ostatniego wynagrodzenia w przypadku zakończenia trwania stosunku pracy w trakcie miesiąca.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Przyjęty u pracodawcy i określony w przepisach wewnątrzzakładowych termin wypłaty wynagrodzenia za pracę odnosi się do pracowników, a nie osób, które takiego statusu już nie posiadają. Ustalony w zakładzie pracy termin wypłaty pensji nie ma więc zastosowania w odniesieniu do osób, które pracownikami już nie są.

Ostatnie wynagrodzenie – stanowisko PIP

W konsekwencji ostatni dzień zatrudnienia powinien być dniem rozliczenia się z pracownikiem i wypłacenia ostatniego wynagrodzenia.

Słuszność takiego poglądu potwierdził PIP w poradniku „Obowiązki pracodawcy po ustaniu stosunku pracy” zamieszczonym na stronie https://www.pip.gov.pl/.

Wyjaśniono w nim, że wraz z zakończeniem zatrudnienia przestaje zasadniczo obowiązywać określony w przepisach wewnętrznych termin wypłaty wynagrodzenia. Upływ ostatniego dnia trwania stosunku pracy wyznacza jednocześnie dzień wymagalności większości roszczeń finansowych wynikających ze stosunku pracy.

Ostatnie wynagrodzenie – stanowisko Sądu Najwyższego

Podobne stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w uchwale z 25 maja 2010 r., sygn. akt I PZP 4/10, a także resort pracy, w odpowiedzi z 16 września 2010 r. na interpelację poselską nr 17841. Czytamy w niej: „Dzień, w którym dochodzi do ustania stosunku pracy, powinien być również (…) dniem wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Ustanie zatrudnienia oznacza bowiem zerwanie dotychczasowej więzi prawnej między stronami stosunku pracy i zobowiązuje je do wzajemnego ˝rozliczeniu się˝ z obowiązków wynikających z zakończonej umowy. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z zatrudniania pracownika, jest wypłacanie mu wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Ponieważ wynagrodzenie należy się pracownikowi, nie zaś byłemu pracownikowi (…) w przypadku ustania zatrudnienia wypłaty wynagrodzenia należy dokonać najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wypłata wynagrodzenia w terminie późniejszym, już po ustaniu zatrudnienia, jest (…) możliwa jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy ustalenie wysokości wynagrodzenia należnego do dnia ustania zatrudnienia nie jest możliwe z przyczyn obiektywnych. (…) w dniu, w którym dochodzi do ustania zatrudnienia, należy pracownikowi wypłacić np. ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia. Zatem pracodawca powinien odpowiednio wcześniej podjąć stosowne działania w celu przygotowania i dokonania takiej dodatkowej wypłaty przypadającej najczęściej w innym terminie niż ustalony w regulaminie pracy stały termin wypłaty wynagrodzenia za pracę. Taka dodatkowa wypłata powinna także obejmować wynagrodzenie należne pracownikowi do dnia ustania zatrudnienia”.

W rozstrzyganym przypadku tuż po zakończeniu jednej umowy (bez dnia przerwy) zawarta została kolejna umowa. Moim zdaniem taka okoliczność dopuszcza realizację przelewów za dany miesiąc w przyjętym w zakładzie terminie wypłat.

Niestety nie ma gwarancji, że w razie kontroli PIP każdy inspektor podzieli przedstawiony pogląd.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Autorem odpowiedzi jest: 

Mariusz Pigulski


Mariusz Pigulski
AUTOR
Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo