Ustawowy krąg uprawnionych do korzystania z ZFŚS a możliwość ograniczenia prawa do świadczeń dla współmałżonków pracowników

Jadwiga Stefaniak
25.05.2009AKTUALNE

Pytanie:

Czy można w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zawęzić uprawnienia do świadczeń dla współmałżonków i zaznaczyć, że dofinansowanie otrzymają ci współmałżonkowie, którzy są na utrzymaniu pracownika, lub określić z jakich form mogą korzystać, a z jakich nie?

Odpowiedź:

Do osób ustawowo uprawnionych do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zalicza się m.in. członków rodziny pracownika, a więc także współmałżonków. Natomiast, co do zasady, decyzja o przyznaniu świadczenia i jego wysokości może być uzależniona wyłącznie od spełniania przez osobę uprawnioną kryteriów o charakterze socjalnym. Oznacza to, że wszystkie osoby uprawnione powinny korzystać z funduszu według jednakowych zasad określonych w regulaminie, opartych na wyłącznie socjalnej kwalifikacji.

Ustawa gwarantuje określonym grupom prawo do świadczeń z ZFŚS

Do korzystania ze świadczeń i usług objętych zakresem działalności socjalnej pracodawcy, finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uprawnieni są m.in. pracownicy i ich rodziny. Wprawdzie ustawa o ZFŚS nie definiuje pojęcia rodziny na potrzeby zakładowej działalności socjalnej, ale – biorąc pod uwagę przepisy Kodeksu rodzinnego  regulującego stosunki rodzinne – rodziną są współmałżonkowie i dzieci będące na ich utrzymaniu. Zatem niewątpliwie współmałżonek pracownika jest zaliczany do osób posiadających prawo do ubiegania się o świadczenia socjalne w zakładzie pracy współmałżonka.

Postanowienia regulaminu ZFŚS nie mogą być sprzeczne z ustawą

Szczegółowe zasady i warunki korzystania z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy one nie działają – z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Regulamin funduszu, w kwestii zasad i warunków przyznawania pomocy socjalnej, może posługiwać się wyłącznie socjalnymi przesłankami, określonymi w ustawie o ZFŚS, czyli sytuacją życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej, ubiegającej się o świadczenie. Zatem dostępność do określonego rodzaju i formy świadczenia może być wyznaczana jedynie poprzez:

  • wystąpienie określonych potrzeb socjalnych danej osoby i jej rodziny,
  • spełnianie (bądź nie) kryteriów socjalnych i wymogów o charakterze formalnym wynikających ze specyfiki świadczenia (np. wiek i status danej osoby ma podstawowe znaczenie przy przyznawaniu dopłat do wypoczynku dzieci), określonych w regulaminie funduszu u danego pracodawcy,
  • stan środków funduszu przeznaczonych na dany rodzaj i formę świadczeń.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie funduszu i zasady korzystania z jego środków, jeśli pracownik, przy swoim dochodzie na osobę w rodzinie lub gospodarstwie domowym, kwalifikuje się do otrzymania świadczenia (np. dopłaty do wypoczynku), to regulamin nie powinien wyłączać prawa do korzystania z funduszu współmałżonkowi tylko i wyłącznie ze względu na jego status. Ponadto podkreślić należy, że regulamin funduszu jest wydawany na podstawie ustawy o funduszu i nie może on naruszać podstawowych zasad określonych w akcie wyższej rangi.

Autorem odpowiedzi jest: 

Jadwiga Stefaniak

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo