Indywidualny lub ruchomy rozkład czasu pracy w podmiocie leczniczym

Dokument aktualny

Joanna Suchanowska

19.11.2014

Pytanie:

Czy w zakładach wykonujących ambulatoryjną działalność leczniczą możliwe jest stosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy w oparciu o art. 142 Kodeksu pracy, powodującego niezachowanie w niektórych dniach dobowego wymiaru czasu pracy z art.128 § 3 kp? Pracownik wystąpił z wnioskiem o ustalenie następującego rozkładu czasu pracy: pn. 07.00 – 14.35, wt. 09.25 – 17.00, śr. 07.00 – 14.35, czw. 10.25 – 18.00, pt. 07.00 – 14.35, łącznie 37 godzin 55 minut tygodniowo. Zaproponowany rozkład czasu pracy został zaakceptowany przez pracodawcę. PIP w trakcie kontroli zarzuciła nam nieprawidłowości i naruszanie dobowego wymiaru czasu pracy, stwierdzając, że art. 140¹ kp nie ma zastosowania do art. 142 kp w zakładach prowadzących działalność leczniczą.

Pozostało jeszcze 83 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 8 500 porad z zakresu kadr, płac, ZUS i HR
  • Informacje o najnowszych zmianach w prawie (24/dobę)
  • Baza ponad 1500 zweryfikowanych wzorów dokumentów, regulaminów, narzędzi, materiałów video

Sprawdź, co oferuje Portal Kadrowy

Uzyskaj dostęp do portalu »

Jeśli posiadasz już konto - Zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Możesz też wykupić dostęp do tego dokumentu za pomocą płatności jednorazowych.

Wykup dostęp jednorazowy
23.37 zł brutto
SMS »
30.75 zł brutto
Joanna Suchanowska

Joanna Suchanowska

Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel