Zasiłek macierzyński nauczycielki po rozwiązaniu stosunku pracy

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
12.07.2013AKTUALNE

Pytanie:

Jak udzielić urlopu macierzyńskiego pracownicy (nauczycielce), która przebywa na urlopie macierzyńskim od 17 czerwca 2013 r. a dziecko urodziła 22 czerwca? Umowa o pracę została zawarta na czas określony, do 31 sierpnia 2013 roku. Czy pracownik może złożyć w tej sytuacji wniosek o zasiłek w wysokości 60%?

Odpowiedź:

Wypłata zasiłku macierzyńskiego będzie kontynuowana przez ZUS po rozwiązaniu umowy o pracę, aż do końca wymiaru tego urlopu. Jeśli była już pracownica zechce dalej korzystać z zasiłku – tym razem za okres odpowiadający wymiarowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego – to będzie taka możliwość, z tym że już ona sama będzie musiała złożyć odpowiednie wnioski w ZUS w tej sprawie.

Zarówno urlop macierzyński w podstawowym wymiarze jak i dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski to uprawnienia ściśle związane ze stosunkiem pracy. Są to przywileje, z których pracownik może skorzystać w czasie trwania zatrudnienia. Zatem, jeśli pracownica ma zawartą umowę na czas określony do końca sierpnia 2013 r. a rozpoczęła korzystanie z urlopu macierzyńskiego już przed porodem, to ma prawo do tego urlopu dalej, również po porodzie, ale tylko do dnia ustania stosunku pracy. Oznacza to, że do 31 sierpnia br. kobieta może przebywać na urlopie macierzyńskim i do tego dnia należy go jej udzielić. Co innego z zasiłkiem macierzyńskim.

Zasiłek macierzyński przez okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje nie tylko pracownikom korzystającym z takich urlopów. Przysługuje również osobom pobierającym zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia. Warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres jest wystąpienie przez osobę pobierającą zasiłek macierzyński z odpowiednim wnioskiem do płatnika zasiłku (ZUS), przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres.

Od 17 czerwca 2013 r. zasiłek macierzyński przysługuje również przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego. Warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego jest wcześniejsze wykorzystanie zasiłku macierzyńskiego za okres tożsamy z trwaniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Wymiar zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego wynosi 26 tygodni i można go wykorzystać w całości lub maksymalnie w 3 częściach, następujących bezpośrednio po sobie, z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni i musi stanowić wielokrotność tygodnia.

Autorem odpowiedzi jest: 

Izabela Nowacka


Izabela Nowacka
AUTOR
Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo