Narzędzia:
Obliczając podstawę naliczenia trzynastki należy wyłączyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy oraz opiekę nad dzieckiem do lat 14 (art. 88). Jak obliczyć wysokość tego wynagrodzenia w przypadku nauczyciela zatrudnionego w szkole, jak również nauczyciela przedszkola? Czy wystawiając druk Z-3 w poz. dotyczącej składników rocznych, należy uzupełnić trzynastkę o wynagrodzenie za urlop okolicznościowy i opiekę do lat 14? Tym samym czy należy wykazać liczbę dni, jaką powinien przepracować pracownik po dokonaniu obniżenia, o urlop okolicznościowy i wspomnianą opiekę?
Wydłużenie czasu na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, doprecyzowanie przepisów dotyczących zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków oraz terminów w postępowaniu dyscyplinarnym – takie m.in. zmiany przewiduje nowelizacja przepisów Karty Nauczyciela, która ma zacząć obowiązywać już w styczniu 2021 r.
Nauczyciel przechodzi na świadczenie kompensacyjne 5 grudnia 2020 r. Pracuje w dwóch szkołach jednocześnie. Czy z każdej placówki musi mieć wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne? Pytanie zrodziło się po przeanalizowaniu wniosku, gdzie na samej jego górze jest pieczęć i podpis osoby upoważnionej przez płatnika składek.
Nauczyciel został zatrudniony od 15 października na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela. Jak obliczyć wynagrodzenie nauczyciela za październik? Czy należy podzielić stawkę na dni robocze czy na 30/31? Jak postąpić wówczas, kiedy nauczyciel otrzymując pensję z góry, będzie miał zapłacone za cały miesiąc, a pracownik, którego zastępuje, wróci do pracy w połowie miesiąca? Czy wówczas pracownik zatrudniony na zastępstwo będzie musiał zwrócić nadpłacone wynagrodzenie czy może zwyczajnie się nie zgodzić?
Czy jednorazowy dodatek dla nauczycieli wypłacany w styczniu, wliczać do trzynastki w całości czy 1/12 (jak ekwiwalent) i czy wyliczając podstawę w styczniu, bierzemy pod uwagę dodatek wypłacony w roku poprzednim, czy już nowy styczniowy, jeśli też byłby do końca stycznia wypłacony?
Czy nauczyciel może tak jak pracownicy administracyjno-obsługowi wybrać 2 dni opieki na dziecko z Kodeksu pracy godzinowo, skoro w KN jest mowa o dniach, nie godzinach?
Czy nauczycielowi należy się wynagrodzenie w dniu, w którym został oddelegowany służbowo do sądu rodzinnego?
Szkoła bierze udział w projekcie realizowanym przez EFS. Czy możliwe jest zatrudnienie własnego pracownika (nauczyciela) na umowę zlecenia w ramach projektu? Zakres czynności: koordynator sieci.
Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie Kodeksu pracy należy się świadczenie urlopowe?
Nauczyciele szkoły oprócz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw otrzymują co pewien czas odrębne wynagrodzenie za zajęcia opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, np. bal przebierańców zorganizowany na terenie szkoły w sobotę lub wyjazd do kina w trakcie ferii zimowych. Czy wynagrodzenie za te godziny należy wliczać do średniej urlopowej?
Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach pracy przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Prawo do dodatku wynika z ustawy, a wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiący podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku określony został w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego.
Minister edukacji podjął decyzję o wznowieniu prac Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, który ma zająć się także kwestią nauczycieli bibliotekarzy.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne to świadczenie pieniężne przysługujące za każdy pracownikom szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Przyznanie trzynastki zależy przede wszystkim od faktycznego okresu wykonywania pracy, ale nie w każdym przypadku. Poznaj przypadki, w których nauczycielowi przysługuje trzynastka.
Nauczycielka pracuje w szkole A w wymiarze 18/18 a w szkole B na 8/18. W szkole B został błędnie wypłacony dodatek stażowy (w obu szkołach zaliczono wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia). W jaki sposób możemy teraz dochodzić zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia od pracownika?
Nauczycielka od 1 września 2018 r. do 30 listopada 2019 r. przebywa na urlopie bezpłatnym w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy. W dniu 22 października 2019 r. przypada 30-lecie jej pracy. Czy osobie tej powinniśmy wypłacić nagrodę jubileuszową?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone