Narzędzia:
Nauczycielka pracuje w szkole A w wymiarze 18/18 a w szkole B na 8/18. W szkole B został błędnie wypłacony dodatek stażowy (w obu szkołach zaliczono wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia). W jaki sposób możemy teraz dochodzić zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia od pracownika?
Nauczycielka od 1 września 2018 r. do 30 listopada 2019 r. przebywa na urlopie bezpłatnym w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy. W dniu 22 października 2019 r. przypada 30-lecie jej pracy. Czy osobie tej powinniśmy wypłacić nagrodę jubileuszową?
Czy wpisy w dzienniku wystarczą do ewidencjonowania czasu pracy w szkole niepublicznej, gdzie nauczyciele zatrudniani są na podstawie Kodeksu pracy? Czy według obowiązujących od stycznia 2019 r. nowych przepisów trzeba stworzyć dodatkową ewidencję godzin pracy? A co z „okienkami” – jak je traktować?
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje ograniczyć długość terminowych umów o pracę zawieranych z nauczycielami w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Dowiedz się więcej, jak będą limitowane umowy o pracę na czas określony i od kiedy nowy limit zacznie obowiązywać.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zatrudniając nauczyciela, dyrektor musi upewnić się, czy kandydat do pracy spełnia warunek niekaralności dyscyplinarnej. Dane na temat kar dyscyplinarnych wymierzonych nauczycielom gromadzone są w prowadzonym przez MEN Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych (CROD). Jak prawidłowo dokonać tej weryfikacji?
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są etapy weryfikacji daniach o nauczycielu
Kiedy należy złożyć wniosek o uzyskanie informacji z CROD
Przez jaki okres uzyskana informacja jest aktualna
Od 1 września 2018 r. wchodzi w życie rozporządzenie MEN z 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego (Dz.U. z 2018 r. poz. 1133).
1 września 2018 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574).
Z dniem 1 września 2018 r. uchylony zostaje art. 61 Karty Nauczyciela regulujący prawo do zasiłku na zagospodarowanie.
Od 1 września 2018 r. zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli. Sprawdź, jakie obowiązki, związane z oceną pracy nauczycieli, nakłada ono na dyrektora szkoły.
Z tekstu dowiesz się:
Jaki jest cel wprowadzania nowego systemu oceny pracy?
Z kim dyrektor powinien skonsultować wewnątrzzakładowy regulamin?
Jakie są poziomy spełniania kryteriów oceny pracy?
Kto dokonuje oceny pracy dyrektora szkoły?
Pracuje w przedszkolu publicznym prowadzonym przez osobę fizyczną. W tym roku kalendarzowym będziemy otwierać drugą placówkę (filię). Czy w umowach o pracę z nauczycielami można zawrzeć punkt odnośnie podwójnego miejsca zatrudnienia, aby w razie choroby mogłaby być rotacja pracowników (tzn. nauczyciele z pierwszej placówki mogliby pracować również w drugiej placówce)?
Projektowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej ma podwyższyć stawki ryczałtu należnego nauczycielom skierowanym lub delegowanym do wykonywania pracy poza granicami Polski.
Czy istnieją przepisy dopuszczające zatrudnienie nauczyciela na 12,5/18 etatu? Czy jest to w ogóle możliwe?
Od 1 stycznia 2018 r. nauczyciel będzie mógł skorzystać z wolnego na opiekę nad własnym dzieckiem dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. Zasady wykorzystywania tych dni określone zostaną w Karcie Nauczyciela.
Czy na podstawie art. 76 pkt. 25 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203) z dniem 1 stycznia 2018 r. należy zaprzestać wypłaty dodatku mieszkaniowego wszystkim nauczycielom obecnie pobierającym ten dodatek? Czy należy napisać każdemu nauczycielowi pismo o zaprzestaniu wypłaty dodatku mieszkaniowego?
Jak obliczyć podstawę chorobową nauczyciela, który na skutek reformy systemu oświaty od 1 września 2017 r. został przeniesiony z gimnazjum do szkoły podstawowej? Czy bierzemy dane też z gimnazjum, czy wyłącznie to, co miał w szkole podstawowej od września wypłacane? Zaznaczam, że nie było zmiany etatu.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone