Urlop zaległy pracownicy korzystającej z urlopów rodzicielskich

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
21.08.2014AKTUALNE

Pytanie:

Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim od 30 kwietnia do 16 września 2014 r. Wnioskuje o dodatkowy urlop macierzyński od 17 września do 28 października 2014 r. i urlop rodzicielski od 29 października 2014 do 28 kwietnia 2015 r. Proszę o odpowiedź jak liczyć wymiar urlopu takiej pracownicy za rok 2014 i za rok 2015? Za rok 2013 zostało pracownicy 9 dni urlopu – czy musimy wypłacić ekwiwalent?

Odpowiedź:

Za okres przebywania na urlopach związanych z rodzicielstwem (urlopie macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim i rodzicielskim) pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop jest możliwa wyłącznie w razie rozwiązania stosunku pracy.

Za urlopy rodzicielskie – pełny wymiar urlopu wypoczynkowego

Przepisy Kodeksu pracy określają katalog przesłanek, których wystąpienie powoduje proporcjonalne zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika. Oprócz sytuacji nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego (kiedy to wymiar urlopu oblicza się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w tym roku), roczny wymiar urlopu pracownika jest pomniejszany w razie trwającego co najmniej 1 miesiąc:

  1. urlopu bezpłatnego,
  2. urlopu wychowawczego,
  3. odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
  4. tymczasowego aresztowania,
  5. odbywania kary pozbawienia wolności,
  6. nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Jeżeli któryś z tych okresów (poza urlopem wychowawczym) przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu – chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Wymieniony wyżej katalog jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że żadne inne nieobecności pracownika w pracy nie pomniejszają przysługującego mu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Zatem zarówno za okres przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim, jak i rodzicielskim pracownica zachowuje prawo do pełnego rocznego wymiaru urlopu: 20 dni – jeśli posiada staż pracy krótszy niż 10 lat lub 26 dni – gdy ten staż wynosi co najmniej 10 lat.

Ekwiwalent tylko w razie ustania zatrudnienia

Zasadą jest, że pracownik wykorzystuje urlop wypoczynkowy, do którego nabył prawo, w trakcie trwania zatrudnienia w naturze. Dopiero w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jeśli zatem pracownica po zakończeniu korzystania z urlopów będzie nadal pozostawała w stosunku pracy, nie ma podstaw do wypłaty ekwiwalentu za urlop z 2013 roku. Warto zauważyć, że ostateczny termin jego wykorzystania przypada na koniec III kwartału 2014 roku. Dopiero od następnego dnia (czyli od 1 października 2014 r.) zaczyna bieg 3-letni termin przedawnienia tego urlopu.

Zdaniem sądu

Urlop zaległy przedawnia się trochę później
Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 kp), przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 kp), bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (art. 168 kp) – (wyrok SN z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 367/00, OSNP 2003/2/38).

Ponieważ po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pracownica ma prawo skorzystać z całego przysługującego jej urlopu, i jeśli złoży taki wniosek – pracodawca ma obowiązek go uwzględnić – urlop zaległy za 2013 rok pracownica wykorzysta dopiero po zakończeniu urlopu rodzicielskiego.

Wprawdzie w myśl art. 168 Kodeksu pracy urlopu niewykorzystanego w danym roku kalendarzowym należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego (nie dotyczy to urlopu na żądanie), to jednak niewywiązanie się z tego obowiązku nie powoduje konieczności wypłaty ekwiwalentu w trakcie trwania stosunku pracy. Zwłaszcza, że w opisanej sytuacji zaistniały przesłanki obiektywnie usprawiedliwiające nieudzielenie pracownicy urlopu zaległego za 2013 rok (poród i korzystanie przez zatrudnioną z urlopów z tytułu urodzenia dziecka).

Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo