Pomniejszanie ryczałtu na jazdy lokalne za podróż służbową trwającą krócej niż 8 godzin, ale obejmującą harmonogramową dniówkę pracownika

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
15.10.2015AKTUALNE

Pomniejszanie ryczałtu na jazdy lokalne za podróż służbową trwającą krócej niż 8 godzin, ale obejmującą harmonogramową dniówkę pracownika
Pytanie:

W jednostce budżetowej obowiązuję równoważny czas pracy. Harmonogram czasu pracy wygląda następująco: poniedziałek od 7.00 do 16.00, wtorek, środa, czwartek od 7.00 do 15.00, piątek od 7.00 do 14.00. Pracownik był w piątek w delegacji od godziny 7.00 do 14.30. Czy składając oświadczenie do wypłaty ryczałtu za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych pracownik powinien go obniżyć o dzień delegacji , mimo iż nie trwała ona powyżej 8 godzin?

Odpowiedź:

Podstawą obniżenia ryczałtu samochodowego w tym przypadku po prostu nieużywanie w tym dniu roboczym samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych, a nie obniżenie z powodu podróży służbowej.

Pracownikowi wykorzystującemu prywatny samochód do załatwiania spraw służbowych przysługuje od pracodawcy zwrot kosztów tych jazd, np. w formie miesięcznego ryczałtu pieniężnego. Podstawą wypłaty ryczałtu jest umowa cywilnoprawna zawarta między pracownikiem a pracodawcą o używanie pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. nr 27, poz. 271 ze zm.).

Wypłata ryczałtu – na podstawie oświadczenia pracownika

Zgodnie z § 4 tego rozporządzenia zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych następuje w formie miesięcznego ryczałtu, obliczonego jako iloczyn stawki za kilometr przebiegu, określonej w § 2, i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne, po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać ilość dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także ilość dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

Ryczałt nie przysługuje w razie co najmniej 8-godzinnej podróży służbowej…

Kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Ryczałt samochodowy ulega więc obniżeniu nie tylko w przypadku absencji w pracy, ale także w razie niewykorzystywania auta służbowo. Może być bowiem tak, że pracownik jest w pracy, ale po prostu nie wyjeżdża samochodem w interesie zakładu pracy.

Podróż służbowa jest wyjazdem zamiejscowym, a nie lokalnym, skoro zatem trwa co najmniej 8 godzin obniża ryczałt o 1/22. Natomiast jeżeli podróż trwa krócej i mieści się w normie 8 godzin, to nie stanowi podstawy do zmniejszenia świadczenia. Pracownik w taki dzień, oprócz udania się w krótkotrwałą podróż, może również korzystać z auta lokalnie, dla potrzeb jednostki.

…oraz za dni niekorzystania z pojazdu

W Państwa przypadku, pracownik pojechał w podróż służbową trwającą mniej niż 8 godzin, ale akurat w dzień, kiedy miał zaplanowaną pracę na 7, a nie 8 godzin. W związku z tym, wyjazd zamiejscowy zajął mu całą dniówkę roboczą, co oznacza że w ten piątek już nie wyjeżdżał autem lokalnie. Zatem, podstawą do obniżenia ryczałtu będzie niedysponowanie w tym dniu samochodem miejscowo, dla celów służbowych, a nie podróż służbowa. Ta bowiem trwała krócej niż 8 godzin, a o takiej liczbie godzin mówi powołane rozporządzenie z 25 marca 2002 r.

Autorem odpowiedzi jest: 

Izabela Nowacka


Izabela Nowacka
AUTOR
Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo