Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego a limity wypłaty wynagrodzenia i zasiłku z ubezpieczenia chorobowego

Krystyna Dąbrowska
Krystyna Dąbrowska
07.05.2012AKTUALNE

Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego a limity wypłaty wynagrodzenia i zasiłku z ubezpieczenia chorobowego
Pytanie:

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1-4 styczna oraz od 8-12 kwietnia 2011 r. W sumie za 9 dni zwolnienia lekarskiego płatnik wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe. Następnie od 13 lipca do 25 sierpnia 2011 r. (w sumie przez 44 dni) pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim z tytułu wypadku, któremu uległ w zakładzie pracy - za ten okres płatnik wypłacił mu 100% zasiłek płatny z ubezpieczenia wypadkowego. Na okres od dnia 28-31 grudnia 2011 pracownik przyniósł kolejne zwolnienie lekarskie. Czy w takim przypadku należało wypłacić 80% wynagrodzenia chorobowego czy 80% zasiłku chorobowego płatnego przez ZUS?

Odpowiedź:

Jeżeli zwolnienie za okres od 28-31 grudnia nie jest związane z wcześniejszym wypadkiem, należało wypłacić wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Osobie podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, która jest niezdolna do pracy na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługuje zasiłek choroby z tego ubezpieczenia. Za te dni nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Ponadto nie wlicza się ich do limitu 33 dni (14 dni) wypłaty wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym.

Zasiłek ten przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Jeżeli dalsze zwolnienie jest spowodowane następstwem tego wypadku, to pracownikowi przysługuje nadal zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego. Warunkiem wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za okres tej niezdolności do pracy jest jednak przedłożenie przez pracownika zaświadczenie lekarskiego stwierdzającego, że niezdolność do pracy trwająca od 28 do 31 grudnia 2011 r. jest następstwem tego wypadku.

W pozostałym przypadku pracownikowi za okres zwolnienia w grudniu będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, bowiem okres pobierania tego zasiłku, jak wynika z treści pytania, nie przekroczył 33 dni w ciągu roku. Jeżeli bowiem po okresie pobierania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby niemającej związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to zgodnie z art. 92 § 1 pkt 1 kp, nabywa on prawo do wynagrodzenia chorobowego. W przypadku, gdy przyczyną niezdolności jest choroba inna niż choroba zawodowa czy wypadek, najpierw pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a po jego wyczerpaniu - zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.

Autorem odpowiedzi jest: 

Krystyna Dąbrowska, doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Podatkowego "Praktyk" w Lublinie


Krystyna Dąbrowska
AUTOR
Wieloletni pracownik urzędu skarbowego, specjalista w prawie podatkowym, obecnie doradca podatkowy. Od 1995 r. współwłaściciel Biura Podatkowego Praktyk s.c w Lublinie.

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo