ekwiwalent za urlop

Wynagrodzenie urlopowe i ewkwiwalent za urlop 2023

Jak ustalać wynagrodzenie i ekwiwalent za czas urlopu (z uwzględnieniem zmian z 2023 roku)

Za miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym powinien on otrzymać wynagrodzenie zbliżone do tego, jakie zwykle uzyskuje za cały miesiąc pracy. Taka zasada wynika z art. 172 Kodeksu pracy, zgodnie z którym za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Czy zmiany w przepisach wprowadzone w 2023 r. wpływają na ustalanie wynagrodzenia i ekwiwalentu za czas urlopu? Sprawdźmy.

Archiwalny Kalkulator ekwiwalentu za urlop

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W ustaleniu jego wysokości pomoże Ci kalkulator ekwiwalentu urlopowego.

Z artykułu dowiesz się:

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu, w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu. Natomiast zmienne składniki płacowe przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu tego ekwiwalentu w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy. Podobnie postępuje się ze składnikami wynagrodzenia przysługującymi pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc. Wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.

Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego, 3-miesięcznego okresu, wynagrodzenie faktycznie mu wypłacone w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dotyczy to sytuacji, w której zatrudnienie trwało przez cały 3-miesięczny okres, ale ze względu na nieobecności np. na chorobę pracownik uzyskał niższe wynagrodzenie.

Sezon urlopowy w firmie – praktyczne wskazówki dla działu HR, jak zaplanować pracę

Koniec roku szkolnego wiąże się nierozerwalnie z początkiem gorącego sezonu urlopowego w firmach. Rodzice mają do dyspozycji ponad dwa miesiące wakacji, podczas których muszą zorganizować czas swoim pociechom. Nie tylko rodzice mają twardy orzech do zgryzienia. Pracodawca także staje przed dużym wyzwaniem, tzn. zaplanowania sezonu urlopowego. To jest szczególnie istotne w dwóch momentach roku – zimie i lecie, kiedy szkoły mają przerwę w nauce.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Dlaczego warto zaplanować kalendarz na początku roku

  • Jak może wyglądać plan nieobecności w dziale księgowym

  • Dlaczego warto wprowadzić w firmie elektroniczny system wniosków urlopowych oraz planowanie zastępstw

Okres ferii zimowych, świąt Bożego Narodzenia i wakacji dla większości pracodawców i pracowników to bardzo pracowity czas. Wtedy pracownicy oczekują, że pracodawca udzieli im urlopu, a pracodawca liczy, że zadania będą realizowane tak, jak dotychczas, a klienci firmy nie odczują żadnych zmian. Znakomita większość firm chce zachować ciągłość pracy. Przecież nie można zamknąć firmy na 2 tygodnie… Choć w krajach Europy południowej spotykane są rozwiązania, kiedy pracodawca decyduje się na zamknięcie całej firmy na 2-4 tygodnie i wtedy wszyscy pracownicy idą na urlop.

Pobierz praktyczne narzędzia:

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego

Kalkulator pierwszego urlopu wypoczynkowego

Kalkulator proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego

Klienci i firmy współpracujące są wtedy odpowiednio wcześniej poinformowani, że w danym okresie cała firma nie pracuje. Takie rozwiązanie jest stosowane np. w firmach produkcyjnych we Włoszech, Hiszpanii lub Grecji. A na rynku polskim? Także można spotkać takie organizacje, ale są to wyjątki i zazwyczaj małe firmy, np. prywatne przedszkola mają 2 tygodnie przerwy, firmy IT wprowadzają wspólne wyjazdy dla pracowników i ich rodzin. To jest jedno z rozwiązań na sezon urlopowy, a poniżej przykłady innych działać, jakie podejmują firmy żeby przygotować się na czas urlopów.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo