Przedłużenie umowy terminowej do dnia porodu a 24-miesięczny limit z ustawy antykryzysowej


Pytanie:

Pracownica jest zatrudniona w firmie od 11 sierpnia 2008 r. na bezpośrednio następujące po sobie umowy o pracę zawierane na czas określony. Obecna umowa o pracę zawarta jest do 21 sierpnia 2011 r. W dniu 2 czerwca 2011 r. pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży z terminem rozwiązania na 10 grudnia 2011 r. Czy pod rządami ustawy antykryzysowej pracodawca może przedłużyć umowę o pracę do rozwiązania ciąży, czy musi zawrzeć umowę na czas nieokreślony?

Odpowiedź:

Umowa pracownicy przedłuży się do dnia porodu.

1. Nie wolno przekroczyć 24-miesiecznego limitu…

Tak zwana ustawa antykryzysowa wprowadziła nowe ograniczenia w zakresie zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony. Zgodnie z przepisami ustawy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy. Za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Powyższy przepis stosuje się także do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ustawy, z tym, że okres zatrudnienia terminowego wliczany do 24-miesięcznego limitu należy liczyć począwszy od 22 sierpnia 2009 r. (data wejścia w życie ustawy).

2. …ale nie ma ustawowych sankcji

Ustawa nie reguluje sposobu postępowania w stosunku do umów na czas określony zawartych przed dniem jej wejścia w życie, których czas trwania, licząc od 22 sierpnia 2009 r., przekracza 24 miesiące. Podobnie nie została uregulowana sytuacja, w której strony stosunku pracy w trakcie obowiązywania przedmiotowej ustawy zawrą umowę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące. W szczególności brak podstaw prawnych do przyjęcia, iż w opisanych przypadkach terminowa umowa o pracę ulegnie automatycznie przekształceniu w umowę o pracę na czas nieokreślony.

3. Pracownica w ciąży - umowa ulegnie przedłużeniu

W sytuacji opisanej w pytaniu umowa na czas określony zawarta z ciężarną pracownicą rozwiązałaby się po upływie 3. miesiąca ciąży, a to oznacza, że z mocy prawa ulega ona przedłużeniu do dnia porodu. Pracodawca nie ma obowiązku zawierać z pracownicą nowej umowy, gdyż w mocy pozostaje dotychczasowa umowa o pracę zawarta na czas określony. Wprawdzie przedłużenie umowy spowoduje przekroczenie maksymalnego 24-miesięcznego okresu zatrudnienia terminowego określonego w ustawie antykryzysowej, niemniej będzie to wynikiem zastosowania bezwzględnie obowiązującego przepisu kodeksu pracy przewidującego automatyczne przedłużenie umowy zawartej na czas określony do dnia porodu.

Podstawa prawna: 

» art. 177 § 3  ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
» art. 13, art. 35 ust. 1, ust. 2  ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 2009 r. nr 125, poz. 1035).

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo