Dyżur w świąteczną sobotę – ile dni wolnych

Karolina Kołakowska
Karolina Kołakowska
28.04.2021AKTUALNE

Pytanie:

W naszej firmie dzień wolny za święto przypadające w sobotę 1 maja 2021 r. został wyznaczony na dzień 12 maja br. Jednemu z naszych pracowników – dla którego sobota normalnie jest dniem wolnym – został w dniu 1 maja wyznaczony dyżur. Pracownik będzie więc 1 maja pracował i dzień wolny za pracę w tym dniu odbierze 4 maja. Czy 12 maja również przysługuje mu dzień wolny, tak jak innym pracownikom?

Odpowiedź:

W przypadku, gdy pracownik wykonuje pracę w święto (pod warunkiem, że praca w święto jest w jego wypadku dozwolona), które wypada w sobotę, będącą dla niego dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, dochodzi do kumulacji uprawnień – po pierwsze trzeba pracownikowi zrekompensować pracę w święto, a po drugie – wyznaczyć inny dzień wolny w związku ze świętem przypadającym w sobotę.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Co przysługuje pracownikowi z tytułu święta przypadającego w sobotę
  • Jak należy zrekompensować pracownikowi okres pracy (dyżuru) przypadającej w dniu świątecznym

Dzień wolny za święto w sobotę

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W praktyce oznacza to, że obowiązujący wymiar czasu pracy pracownika musi odzwierciedlać dodatkowy dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę.

Ważne! 

Okoliczność, że pracownik będzie w tym dniu pracował w ramach dyżuru, w godzinach nadliczbowych, nie może doprowadzić do sytuacji, w której zastosowalibyśmy wobec niego wyższy wymiar czasu pracy niż w stosunku do innych pracowników. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że pracownicy zatrudnieni od poniedziałku do piątku zyskują dodatkowy dzień wolny w związku z faktem, że święto przypada w sobotę.

Rekompensata z tytułu pracy w święto

Rozliczyć też trzeba pracę w święto (art. 15111 kp). Pracownikowi wykonującemu pracę w święto pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%, za każdą godzinę pracy w święto.

Ważne! 

Kwestia dodatku do wynagrodzenia budzi pewne wątpliwości w nauce prawa pracy. Jeśli jednak pracodawca planuje udzielić pracownikowi dnia wolnego, w zamian za pracę w święto, pracownik nie ma z tytułu tej pracy dalszych uprawnień.

Autorem odpowiedzi jest: 

Karolina Kołakowska


Karolina Kołakowska
AUTOR
Adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci. Ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo