Powierzenie funkcji prokurenta pracownikowi zatrudnionemu na część etatu a wysokość wynagrodzenia z tytułu prokury

Anna Martuszewicz
26.08.2009AKTUALNE

Pytanie:

Zatrudniamy na umowę o pracę na część etatu osobę, która w spółce pełni funkcję prokurenta (figuruje w KRS). Oprócz wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy jest propozycja zarządu, by prokurent wkrótce miał otrzymywać również dodatkowe wynagrodzenie z tytułu prokury określone kwotowo w uchwale zgromadzenia wspólników. Czy, zgodnie z wyrokiem SN (II PK 7/09), jeżeli pracownik decyduje się na pracę na część etatu, musi zdawać sobie sprawę z tego, że będzie otrzymywał również taką samą część przyznanego mu uchwałą zgromadzenia wspólników wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji prokurenta? Czy mimo wszystko otrzyma całą kwotę wynagrodzenia uchwalonego przez zarząd spółki?

Odpowiedź:

Na podstawie podanych informacji nie można przesądzić, jakie wynagrodzenie powinien otrzymać prokurent.

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, które może zostać udzielone przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do większości czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Prokurentem można ustanowić także pracownika.

Możliwe są zatem 2 sytuacje - gdy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę przy innej pracy i dodatkowo zostaje powołany do pełnienia funkcji prokurenta oraz gdy pracownik zostaje powołany do pełnienia funkcji prokurenta, a jednocześnie zarazem zatrudniony zostaje na to stanowisko na podstawie umowy o pracę.

W tym pierwszym przypadku wymiar czasu pracy wynikający z umowy o pracę nie ma żadnego związku z pełnieniem funkcji prokurenta, pracownik zatem powinien otrzymać wynagrodzenie z obu tytułów (określone w umowie o pracę oraz w uchwale zarządu).

W drugim przypadku można uznać, posiłkując się wyrokiem Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2009 r.(sygn. II PK 7/09), że zarząd określa wynagrodzenie za pełny wymiar czasu pracy i za pracę na pół etatu przysługuje połowa wynagrodzenia. Jednakże dokonując takiej interpretacji trzeba być niezwykle ostrożnym. Funkcja prokurenta różni się bowiem w sposób zasadniczy od funkcji członka zarządu, o której mowa w wyroku. Dodatkowo, w opisanym stanie faktycznym, pracownik otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, zaś przyznane przez zarząd wynagrodzenie z tytułu prokury wyraźnie określono jako dodatkowe - zaś zarząd miał świadomość, że prokurent zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zatem można by stanąć na stanowisku, że dodatkowe wynagrodzenie uchwalone przez zarząd przysługiwałoby w pełnej wysokości. Wątpliwości w tym zakresie rozwiałoby takie sformułowanie uchwały zarządu, które wskazywałoby, że pełna uchwalona kwota przysługuje w razie zatrudnienia w charakterze prokurenta w pełnym wymiarze czasu pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Anna Martuszewicz

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo