Sposób ustalania dochodu pracownika, który nie pozostaje w związku małżeńskim dla celów dofinansowania do wypoczynku jego i dziecka

Jadwiga Stefaniak
04.10.2009AKTUALNE

Pytanie:

Czy pracownik, który ma dziecko i nie jest w związku małżeńskim, może swój dochód - dla celów dofinansowania do wypoczynku z ZFŚS - podzielić na 2 osoby (siebie i dziecko), czy też 3? Czy jest jakaś zależność adresu zamieszkania czy zameldowania? Czy w ogóle nie może wykazać dziecka?

Odpowiedź:

Dla celów przyznania świadczeń z ZFŚS istotne jest czy dziecko pracownika pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz czy pracownik łoży na jego utrzymanie.

1. Zasady przyznawania świadczeń z ZFŚS określa regulamin

Zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu, przy czym wymieniony przepis nie określa sposobu ustalania sytuacji materialnej osoby ubiegającej się o pomoc z ZFŚS. Na podstawie omawianej ustawy, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu, z uwzględnieniem ww. kryteriów socjalnych, określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

2. Sposób ustalania dochodu- w zależności od tego czy dziecko zamieszkuje z pracownikiem i jest na jego utrzymaniu

Ze względu na ustawowy obowiązek uzależniania decyzji o przyznaniu i wysokości świadczenia socjalnego m.in. od sytuacji materialnej (dochodowej) osoby ubiegającej się o pomoc socjalną, określenie zasad jej ustalania jest przedmiotem postanowień zakładowego regulaminu ZFŚS. Jeśli np. przy ustalaniu sytuacji materialnej osoby uprawnionej przyjęto w regulaminie zasadę obliczania dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, to oznacza, że sumuje się dochody osób wspólnie zamieszkujących (bez względu na stopień pokrewieństwa) i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe (łożenie na wspólne utrzymanie) i otrzymaną sumę dzieli przez liczbę tych osób. Dziecko pracownika jest oczywiście członkiem jego rodziny.

Natomiast, przy przyznawaniu świadczeń socjalnych, dla ustalenia faktycznej sytuacji materialnej pracownika ma znaczenie, czy dziecko zamieszkuje z pracownikiem i jest na jego utrzymaniu. Jeśli zamieszkuje z nim to powinno się uwzględnić ten fakt. Natomiast jeśli zamieszkuje i pozostaje w gospodarstwie domowym z matką, a pracownik (zwykle po rozwodzie) np. płaci alimenty, to dziecka nie ujmuje się w gospodarstwie domowym ojca z jednoczesnym pomniejszeniem jego przychodu o płacone na rzecz dziecka alimenty.

Autorem odpowiedzi jest: 

Jadwiga Stefaniak

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo