Czy dzień wolny można ustalić w indywidualnym rozkładzie czasu pracy

Karolina Kołakowska
Karolina Kołakowska
21.10.2021AKTUALNE

Pytanie:

W regulaminie pracy mamy zapis: Dniem wolnym od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy jest dla wszystkich pracowników sobota. Czy mając taki zapis można w indywidualnym harmonogramie ustalić pracownikowi inny dzień wolny? Jak zmienić bieżące zapisy?

Odpowiedź:

W indywidualnym rozkładzie czasu pracy wprowadzonym na wniosek pracownika, można przewidzieć inny dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy niż wynika to z regulaminu pracy.

Indywidualny rozkład czasu pracy – wyjątek od zasady

Co do zasady rozkłady czasu pracy ustala się dla ogółu pracowników. Harmonogramy te powinny być zgodne z tym co w zakresie organizacji czasu pracy przewiduje regulamin pracy. Wyjątkiem od tej zasady jest indywidualny rozkład czasu pracy. Przewiduje go art. 142 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

Ważne! 

Wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy następuje z inicjatywy pracownika.

Indywidualny rozkład czasu pracy – wniosek pracownika

Jeśli pracodawca wyraża zgodę na taką organizację pracy, dochodzi do zawarcia porozumienia między stronami. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika o taki rozkład czasu pracy tylko w sytuacjach wymienionych w art. 142(1) kp. Przepis ten reguluje sytuację pracowników – rodziców w trudnej sytuacji. W porozumieniu można zdecydować o innych godzinach rozpoczynania i kończenia pracy, czy o dniach pracy. Można zatem umówić się, że wolny dzień przypada w innym dniu niż sobota.

Indywidualny rozkład czasu pracy – zmiana regulaminu pracy

W sytuacji gdy pracownik nie złożył wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy, nie ma podstaw, aby planować czas pracy konkretnego pracownika inaczej niż pozostałych, niezgodnie z regulaminem pracy. W takim przypadku konieczna będzie zmiana regulaminu pracy. Nie ma przeszkód, żeby regulamin przewidywał, że praca jest wykonywana od poniedziałku do soboty (do niedzieli, jeśli w danym wypadku przepisy pozwalają na pracę w niedzielę), a dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przewidywał grafik przygotowany na dany miesiąc.

Zmiana w regulaminie pracy

Zmiana regulaminu pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Z tym, że jeśli u pracodawcy działają związki zawodowe, zmianę ustala pracodawca w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Jeśli treść zmiany regulaminu pracy nie zostanie uzgodniona z zakładową organizacją związkową w ustalonym przez strony terminie, zmianę regulaminu pracy ustala pracodawca.

Autorem odpowiedzi jest: 

Karolina Kołakowska


Karolina Kołakowska
AUTOR
Adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci. Ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo