Za niewykonywanie pracy na wypowiedzeniu wynagrodzenie jak za urlop

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
25.09.2015AKTUALNE

Za niewykonywanie pracy na wypowiedzeniu wynagrodzenie jak za urlop

Od 22 lutego 2016 r. pracodawca będzie mógł jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Resort pracy proponuje, aby wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy liczyć jak wynagrodzenie za urlop.

Dzięki nowelizacji Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 22 lutego 2016 r., znikną obecnie pojawiające się wątpliwości dotyczące możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Pracodawca: na wypowiedzeniu nie pracujesz

Zgodnie z brzmieniem nowego art. 362 Kodeksu pracy „w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.” Jak wynika wprost z przytoczonego przepis pracodawca będzie mógł jednostronną decyzją zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy (przez cały okres wypowiedzenia lub jego część – w zależności od potrzeb) – nie będzie musiał uzgadniać tego z pracownikiem, ani uzyskiwać jego zgody.

Pracownik: ile za to dostanę?

Za okres zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia przepisy gwarantują pracownikowi prawo do wynagrodzenia. Jak pracodawcy będą je liczyć?

Resort pracy, w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, proponuje, aby wynagrodzenie to było obliczane jak wynagrodzenie za urlop. Zatem składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi w stałej stawce miesięcznej (np. płaca zasadnicza) będą przyjmowane w wysokości należnej w miesiącu zwolnienia z wykonywania pracy, a składniki zmienne wypłacane za okresy nie dłuższe niż miesiąc – w średniej wysokości z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

Urlopowa płaca dla pracownicy w ciąży lub karmiącej…

Projekt rozporządzenia zawiera także regulacje dotyczące obliczania wynagrodzenia, o którym mowa w art. 179 § 5 Kodeksu pracy. Chodzi o wynagrodzenie należne pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią, zwolnionej przez pracodawcę z obowiązku wykonywania pracy – jeśli pracodawca nie miał możliwości przenieść takiej pracownicy do innej pracy. Obecnie obowiązujące przepisy, chociaż przewidują takie zwolnienie, nie wskazują jak liczyć wynagrodzenie za ten okres. Zgodnie z projektem rozporządzenia pracownicy będzie przysługiwało wynagrodzenie obliczane jak wynagrodzenie za urlop.

… a odszkodowanie za zakaz konkurencji – jak ekwiwalent za urlop

W projektowanej nowelizacji przewiedziano także uregulowanie kwestii obliczania odszkodowania należnego pracownikowi, z którym zawarto umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Resort proponuje, aby – podobnie jak inne odszkodowania przewidziane w Kodeksie pracy – było ono obliczane na zasadach przewidzianych przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo