Określenie zewnętrznej przyczyny wypadku przy pracy

Wiktor Leszczyński
Wiktor Leszczyński
10.02.2010AKTUALNE

Pytanie:

Czy wypadnięcie dysku (przepuklina 11 mm) podczas wysiadania z samochodu (podczas pracy), które spowodowało paraliż lewej nogi, palców lewej stopy i najprawdopodobniej było efektem nagłego zgięcia, skręcenia tułowia podczas wysiadania, może zostać uznane za czynnik zewnętrzny niezbędny do zakwalifikowania zajścia jako wypadek w pracy?

Odpowiedź:

Przyczyna ta może, w drodze postępowania powypadkowego, zostać uznana za zewnętrzną przyczynę wypadku pracy.

Przyczyna zewnętrzna zdarzenia jest jednym z warunków (obok nagłości, związku z pracą i doznania urazu lub śmierci poszkodowanego), który musi być spełniony, aby zdarzenie mogło być uznane za wypadek przy pracy.

Przyczyną zewnętrzną jest każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, który przyczynił się do wypadku. Przyczyna zewnętrzna wypadku nie musi być wyłączną (jedyną) przyczyną wypadku. Obok czynników zewnętrznych mogą istnieć również czynniki wewnętrzne (tkwiące w organizmie pracownika), które mogą mieć wpływ na powstanie wypadku przy pracy. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 11 lutego 1963 r., wystarczy, że przyczyna zewnętrzna pojawi się w zespole przyczyn, które do tego wypadku doprowadziły (III PO 15/62, OSNC 1963/10/215).

Zgodnie natomiast z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 lutego 1997 r. (II UKN 85/96, OSNP 1997/ 19/386) - przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby. Wyrok wydano w związku z wypadkiem, jaki nastąpił w wyniku głębokiego skłonu tułowia w celu przeniesienia paczki grzałek, co spowodowało wypuklinę jądra miażdżystego w poziomie L4-L5 kręgosłupa (poszkodowaną w wypadku była kobieta lecząca się na dyskopatię).

Dla ustalenia przyczyny zewnętrznej wypadku może być także pomocny wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1980 r., III PR 33/80, LEX nr 14532, który stwierdził, że „przyczyną zewnętrzną może być nawet niefortunny odruch pracownika - jego nieskoordynowane poruszenie się powodujące potknięcie się i upadek nawet na gładkiej powierzchni”.

Biorąc powyższe pod uwagę - można uznać, że do opisanego w pytaniu wypadku (wypadnięcia dysku) mogło dojść na skutek nagłego zgięcia i skręcenia tułowia podczas wysiadania z samochodu, a więc w wyniku działania przyczyny zewnętrznej.

Należy jednak zauważyć, że okoliczności i przyczyny wypadków ustala, powołany przez pracodawcę, zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy. Zespół ten stwierdza również w protokole powypadkowym, czy wypadek jest wypadkiem przy pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Wiktor Leszczyński


Wiktor Leszczyński
AUTOR
Magister inżynier, absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej; posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; obecnie zatrudniony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Departamentu Prawa Pracy (do 2006 r. naczelnik wydziału w Departamencie Warunków Pracy); autor wielu projektów aktów prawnych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wdrażających prawo Unii Europejskiej.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo