Obowiązek zapoznania pracownika z ryzykiem zawodowym występującym na danym stanowisku pracy

Wiktor Leszczyński
Wiktor Leszczyński
05.01.2010AKTUALNE

Pytanie:

Pracownik zatrudniony został  w 2003 r. W tamtym okresie nie było obowiązku zapoznawania pracowników  z ryzykiem zawodowym. Ostatnie szkolenie okresowe pracownik przeszedł w 2007 r.  Program szkolenia obejmował m.in. tematykę zagrożeń czynnikami występującymi w procesie pracy. Czy to nie wystarczy? Czy mam obowiązek oddzielnego zapoznania pracownika z ryzykiem zawodowym?

Odpowiedź:

Podjęty podczas szkolenia okresowego temat zagrożeń na stanowisku pracy prawdopodobnie nie był wystarczający. Pracownika należy więc zapoznać z ryzykiem zawodowym na stanowisku pracy oraz sporządzić odpowiednią dokumentację.

1. Zapoznanie z ryzykiem zawodowym to obowiązek istniejący od 1991 r.

Obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym, jakie wiąże się z wykonywaną pracą, istnieje od 26 czerwca 1991 r. Został on wprowadzony ustawą z 23 maja 1991 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 55, poz. 237). Od 2 czerwca 1996 r. obowiązek taki wynika bezpośrednio z art. 226 Kodeksu pracy (wcześniej był określony w art. 215 § 2). W związku z tym wszystkim pracownikom, którzy zostali zatrudnieni od 26 czerwca 1991 r. i nie zostali zapoznani z ryzykiem zawodowym, należy taką ocenę jak najszybciej przedstawić.

2. Szkolenie bhp może nie wystarczyć

Za spełnienie obowiązku poinformowania pracownika o ryzyku może być uznane zapoznanie go z zagrożeniami występującymi przy wykonywanej przez niego pracy (na jego stanowisku pracy) i możliwymi skutkami tych zagrożeń. Nie wydaje się jednak możliwe, aby takie informacje (dotyczące stanowisk pracy poszczególnych pracowników) były przekazywane podczas szkolenia okresowego, w którym uczestniczy najczęściej większa grupa pracowników. Dlatego też, mimo iż temat ten był poruszany podczas szkolenia, należy pracownika zapoznać z oceną ryzyka zawodowego na jego stanowisku.

3. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej dokumentacji

Obecnie pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację oceny ryzyka przeprowadzanej na poszczególnych stanowiskach. Wystarczające zatem może być (dla spełnienia omawianego obowiązku) zapoznanie pracownika z dokumentem oceny ryzyka zawodowego przeprowadzonej na stanowisku, na którym wykonuje on pracę.

Autorem odpowiedzi jest: 

Wiktor Leszczyński


Wiktor Leszczyński
AUTOR
Magister inżynier, absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej; posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; obecnie zatrudniony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Departamentu Prawa Pracy (do 2006 r. naczelnik wydziału w Departamencie Warunków Pracy); autor wielu projektów aktów prawnych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wdrażających prawo Unii Europejskiej.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo