Naruszenie doby pracowniczej uprawnia do dodatku

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
09.04.2014AKTUALNE

Pytanie:

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy, pracuje w podstawowym systemie czasu pracy – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. We wtorek, ze względu na potrzebę wyjazdu służbowego, polecono mu przyjść do pracy wcześniej i świadczył w tym dniu pracę od godziny 6:00 do 14:00. Jak prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie? Czy należy wypłacić pracownikowi dodatek 50% za naruszenie doby pracowniczej (pomiędzy 6:00 a 7:00 – praca w poprzedniej dobie pracowniczej)?

Odpowiedź:

Tak. Za pracę w godzinach nadliczbowych we wskazanym w pytaniu przypadku należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie powiększone o 50% dodatek.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Doba zaś to 24 kolejne godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Doba pracownicza jest zatem 24 – godzinnym okresem liczonym od momentu rozpoczęcia przez pracownika pracy w danym dniu. Jej granicami są zatem wynikająca z rozkładu czasu pracy (harmonogramu) godzina rozpoczęcia pracy i odpowiadająca jej, po upływie 24 godzin, godzina w dniu następnym.

Pracownik rozpoczyna pracę w poniedziałek o godzinie 7.00. Doba pracownicza rozpoczynająca się w tym dniu trwa od godziny 7.00  w poniedziałek do godziny 7.00 we wtorek (obejmuje 24 kolejne godziny). Jeżeli więc pracodawca zobowiąże pracownika do przyjścia do pracy we wtorek na godzinę 6.00, praca przypadająca pomiędzy godziną 6.00 a 7.00 stanowi pracę w dobie poniedziałkowej. Jeśli więc  w dobie poniedziałkowej pracownik wypracował pełen obowiązujący go wymiar czasu pracy (8 godz.) oraz dodatkowo 1 godzinę przypadającą od 6.00 do 7.00 we wtorek, to łącznie przepracował 9 godzin. W konsekwencji tego powstała praca w godzinach nadliczbowych. Jako pracę w godzinach nadliczbowych należy przy tym potraktować pracę od godziny 6.00 do 7.00 we wtorek. Praca ta przypadała bowiem poza harmonogramowym rozkładem czasu pracy pracownika. Ponadto praca ta miała charakter przekroczenia dobowej normy czasu pracy, którą pracodawca zobowiązany jest zrekompensować pracownikowi wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek.

Na powyższe rozliczenie czasu pracy nie ma wpływu fakt, iż w dobie wtorkowej pracownik wykonywał pracę jedynie do godziny 14.00, a zatem przez 7 godzin. Okoliczność ta, choć w konsekwencji może powodować niewypracowanie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może jednak powodować niekorzystnych konsekwencji dla pracownika. W zaistniałej sytuacji pracownikowi należeć się bowiem będzie wynagrodzenie za cały obowiązujący go wymiar czasu pracy wraz z wynagrodzeniem za pracę nadliczbową.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo