Po 3 miesiącach tymczasowego aresztowania stosunek pracy wygasa


Po 3 miesiącach tymczasowego aresztowania stosunek pracy wygasa
Pytanie:

Pracownik naszej firmy zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony został tymczasowo aresztowany 28 października 2013 r. Dnia 28 stycznia 2014 r. upłynie 3-miesieczny okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej. Co w sytuacji, gdy do 28 stycznia 2014 r. nie będziemy mieć żadnej informacji na temat losów pracownika? Czy możemy go zwolnić na podstawie art 66 § 1 Kodeksu pracy? Jeśli tak, to jaką informację na temat rozwiązania umowy o pracę umieścić w świadectwie pracy?

Odpowiedź:

Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.

Okres pobytu pracownika w areszcie tymczasowym stanowi okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia. Z upływem 3 miesięcy tymczasowego aresztowania umowa o pracę wygasa, co dotyczy zarówno umowy zawartej na czas określony, jak i nieokreślony.

Pracodawca może też, przed upływem tego terminu, rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, o ile zachodzą przesłanki zwolnienia dyscyplinarnego. W praktyce chodzi tu o przypadek, gdy pracownik w czasie trwania umowy o pracę popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na dotychczasowym stanowisku, przy czym przestępstwo musi być oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Należy podkreślić, iż zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 12 października 1976 r. (sygn. akt I PZP 49/76) tymczasowe aresztowanie pracownika nie stanowi samo przez się podstawy do rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Jeżeli więc do 28 stycznia 2014 r. pracownik nie stawi się w pracy, to z upływem 3 miesięcy tymczasowego aresztowania umowa o pracę wygaśnie. Pracodawca powinien w takim przypadku wydać pracownikowi świadectwo pracy, informujące, że stosunek pracy ustał w wyniku wygaśnięcia, wskazując jako podstawę prawną art. 66 § 1 Kodeksu pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo