Zbiorcze świadectwo pracy za umowę na zastępstwo oraz na czas określony


Zbiorcze świadectwo pracy za umowę na zastępstwo oraz na czas określony
Pytanie:

Czy można wydać zbiorcze świadectwo pracy osobie zatrudnionej najpierw na podstawie umowy na zastępstwo (rozwiązanej za porozumieniem stron), a następnie na innym stanowisku na podstawie umowy na czas określony? Łączny okres trwania umów nie przekracza 24 miesięcy.

Odpowiedź:

Pracodawca może wydać pracownikowi jedno świadectwo pracy, obejmujące okres zatrudnienia na podstawie umowy na zastępstwo i umowy na czas określony.

Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony (w tym tzw. umowy na zastępstwo) lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy. Obejmuje ono zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Po 24 miesiącach – zbiorcze świadectwo pracy…

Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu ww. terminu, a więc po 24 miesiącach licząc od zawarcia pierwszej umowy terminowej. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Pracodawca nie musi więc wydawać pracownikowi świadectwa pracy po rozwiązaniu każdej umowy terminowej, lecz wystawia jedno zbiorcze świadectwo obejmujące wszystkie umowy zawarte w okresie 24 miesięcy, nawet wówczas gdy między umowami wystąpiła przerwa lub pracownik został zatrudniony na innym stanowisku pracy niż uprzednio.

…także za umowę na zastępstwo

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, pracodawca może zatem wydać pracownikowi jedno świadectwo pracy, obejmujące okres zatrudnienia na podstawie umowy na zastępstwo i umowy na czas określony. Jeżeli łączny okres trwania obu umów nie przekracza 24 miesięcy, a pracodawca nie zamierza zatrudniać pracownika na podstawie kolejnej umowy terminowej, wydanie świadectwa pracy może nastąpić bezpośrednio po rozwiązaniu ostatniej umowy, bez konieczności czekania na upływ 24 miesięcy.

Pracownik może zażądać dokumentu wcześniej

Należy dodać, że pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy terminowej lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. W takim przypadku pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo