Urlop ojcowski dla pracownika-byłego zleceniobiorcy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
05.05.2016AKTUALNE

Urlop ojcowski dla pracownika-byłego zleceniobiorcy
Pytanie:

W maju 2015 r. zleceniobiorcy urodziło się dziecko. Od stycznia 2016 r. osoba ta została zatrudniona na umowę o pracę. Obecnie pracownik chciałby wykorzystać 2-tygodniowy urlop ojcowski. Czy w sytuacji, gdy w momencie urodzenia dziecka osoba ta była zleceniobiorcą a teraz jest pracownikiem, przysługuje jej wspomniany urlop?

Odpowiedź:

Przepisy regulujące prawo do urlopu ojcowskiego nie uzależniają możliwości skorzystania z tego uprawnienia od faktu bycia pracownikiem w dniu narodzin dziecka. Zatem ojciec dziecka, który po jego narodzinach został zatrudniony na podstawie stosunku pracy ma prawo do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia do urlopu ojcowskiego.

Praca może być wykonywana w oparciu o różne formy zatrudnienia. Najbardziej typową jest zatrudnienie na podstawie stosunku pracy. Wiąże się to z szeregiem uprawnień pracowniczych – w tym dotyczących kompletu uprawnień urlopowych związanych z narodzinami dziecka. Praca może być również świadczona w oparciu o tzw. elastyczne formy zatrudnienia – np. umowy zlecenia czy o dzieło. W takim jednak wypadku pracownik nie ma co do zasady prawa do uprawnień wynikających z Kodeksu pracy – w tym do urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski – do upływu 24 miesięcy

Zgodnie z art. 1823 kp, pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Urlop ten jest urlopem fakultatywnym – pracownik może ale nie musi z niego skorzystać. Jeżeli ma taki zamiar, powinien złożyć pracodawcy pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Z przepisów regulujących urlop ojcowski wynika kilka przesłanek, od których zależy to, czy wnioskodawca może z niego skorzystać: musi być on pracownikiem ojcem wychowującym dziecko, urlop udzielany jest w okresie do ukończenia przez dziecku 24 miesiąca życia.

Statusu pracownika nie trzeba posiadać w dniu narodzin dziecka

Przepisy nie wymagają, aby ojciec dziecka miał status pracownika w dniu narodzin dziecka. Oznacza to, że równie dobrze mógł on w tym okresie pracować na innej podstawie niż stosunek pracy lub nawet pozostawać osobą bezrobotną.

Wskazówka dla pracodawcy
Zatem w przypadku gdy o urlop ojcowski wnioskuje pracownik ojciec (który w czasie składania wniosku zatrudniony jest na podstawie stosunku pracy) a dziecko nie ukończyło 24 miesięcy życia – należy przyjąć, że nie ma podstaw do odmowy udzielenia omawianego urlopu – niezależnie od tego, czy w dniu narodzin dziecka wnioskodawca miał status pracownika, czy też nie.

Autorem odpowiedzi jest: 

Sebastian Kryczka


Sebastian Kryczka
AUTOR
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy oraz czołowymi firmami wydawniczymi. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP, jak również komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo