Wysokość kosztów uzyskania przychodu przy umowie o dzieło na stworzenie programu oraz jego użytkowanie w kolejnych latach

Barbara Lumirska
03.08.2010AKTUALNE

Pytanie:

W 2006 r. nasza spółdzielnia zawarła umowę o dzieło z osobą, która nie jest u nas zatrudniona. Chodziło o wykonanie programu rozliczającego koszty podgrzania ciepłej wody i rozliczenie tego podgrzania w zasobach spółdzielni za rok poprzedni. Do umowy zostało dołączone oświadczenie, z którego treści wynika, że wykonawca dzieła jest autorem programu. W 2007 r. z tą samą osobą została podpisana kolejna umowa o dzieło, tj. o udostępnienie praw autorskich do programu i wgranie danych do programu. Od kolejnego roku podpisywane były umowy o dzieło, gdzie wykonawca zobowiązywał się do wykonania rozliczenia kosztów podgrzania wody w zasobach spółdzielczych (zawsze za rok poprzedni), zgodnie z wcześniej opracowanym programem. W jakiej wysokości można odliczyć koszty uzyskania przychodu w przypadku powyższych umów? Czy zawsze przysługują 50%? Czy umowa o dzieło w takim przypadku powinna zawierać jakieś dodatkowe zapisy?

Odpowiedź:

Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% rozlicza się przy umowie licencyjnej i umowie przenoszącej majątkowe prawa autorskie. Pozostałe umowy po przeniesieniu praw autorskich (zawierane po 2007 r.) będą rozliczane na zasadach ogólnych, tj. z 20% kosztami uzysku.

1. Umowa o dzieło na program - to majątkowe prawa autorskie wykonawcy

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Zawarcie umowy o dzieło na wykonanie programu rozliczającego koszty podgrzania ciepłej wody i rozliczenie tego podgrzania jest właściwą formą umowną.

Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 % uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód, o ile zawarta umowa stanowi tytuł do objęcia tymi ubezpieczeniami.

2. Koszty przychodu w wysokości 50%, gdy wykonawca rozporządza prawami autorskimi

W opisanym przypadku wykonawca programu jest twórcą. W 2006 r. stworzył on program, do którego przysługują mu prawa autorskie. Rozporządził tym prawem w pewnym zakresie już w 2006 r. Nie przeniósł praw autorskich do tego programu, ale zezwolił na jego wykorzystanie przez zamawiającego dzieło. W zasadzie udzielił licencji, czyli prawa do korzystania z dzieła. Jest to zatem forma rozporządzania prawami autorskimi, o której mowa w przepisach podatkowych. W związku z czym przy umowie o dzieło w 2006 r. należy zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.

Natomiast w 2007 r. doszło do zawarcia umowy przenoszącej majątkowe prawa autorskie. Również w tym przypadku należy zastosować 50% koszty uzyskania przychodu. Do przeniesienia praw autorskich dochodzi tylko na podstawie umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

W kolejnych latach zaś koszty uzyskania przychodu nie będą już wynosiły 50%, gdyż w 2007 r. doszło do przeniesienia tych praw przez twórcę (wykonawcę). Nie ma on już więc prawa rozporządzania nim. Umowa o dzieło na stworzenie programu powinna zawierać postanowienie czy twórca przenosi swoje prawa autorskie na zamawiającego dzieło czy jedynie udziela licencji, czyli prawa do korzystania. Po przeniesieniu praw autorskich umowa nie zawiera specjalnych postanowień, gdyż twórca już wcześniej zbył swoje prawa do programu i teraz korzysta z programu, którego właścicielem jest inny podmiot. Dlatego od przychodu z tytułu kolejnych umów o dzieło należało naliczać koszty uzyskania przychodów w wysokości 20%.

Autorem odpowiedzi jest: 

Barbara Lumirska

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo