Ochrona sygnalistów w Polsce – czy firmy muszą wdrażać procedury do 17 grudnia 2023 r.?

Redakcja Portalu
17.11.2023AKTUALNE

Pytanie:

Firma zatrudnia w tej chwili dokładnie 147 pracowników. Zgodnie z zapowiedziami, firmy zatrudniające tyle osób, powinny do 17 grudnia 2023 r. wdrożyć przepisy o ochronie sygnalistów, m.in. utworzyć regulamin kanału zgłoszeń wewnętrznych, prowadzić rejestr tych zgłoszeń, wprowadzić procedury wyjaśniające, itp. Na stronie www.gov.pl w projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa widnieje wyłącznie informacja, że jest to projekt ustawy, a termin jej przyjęcia to III kwartał 2023 r., ale brakuje informacji, że ustawa została przyjęta i czy w związku z tym pracodawca ma obowiązek wdrożyć procedury do 17 grudnia 2023 r.?

Odpowiedź:

W tym zakresie należy poczekać na wejście w życie ustawy wdrażającej przepisy dyrektywy w sprawie sygnalistów.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii przewiduje terminy, wraz z upływem których przepisy wewnętrzne państwa członkowskiego powinny zobowiązywać pracodawców do realizacji obowiązków wobec sygnalistów – to jest:

  • 17 grudnia 2021 r. – pracodawcy sektora prywatnego zatrudniający powyżej 249 pracowników, wszyscy pracodawcy sektora publicznego
  • 17 grudnia 2023 r. – pracodawcy sektora prywatnego zatrudniający co najmniej 50 pracowników,
Uwaga

Jednak do dziś nie zostały uchwalone i nie weszły w życie przepisy polskiej ustawy wdrażającej regulacje odnoszące się do ochrony sygnalistów. Prace legislacyjne nie wyszły dotychczas w tym zakresie poza etap prac rządowych.

Wobec braku polskiej ustawy ww. terminy realizacji obowiązków wobec sygnalistów nie są wiążące dla pracodawców. Dyrektywa unijna nie jest bowiem źródłem obowiązków dla obywateli czy podmiotów prawnych państwa członkowskiego, lecz dla samego państwa członkowskiego, które zobowiązane jest wdrożyć regulacje przewidziane dyrektywą do swojego porządku prawnego. Przepisy dyrektywy, inaczej niż przepisy rozporządzeń unijnych, nie mają bezpośredniego zastosowania, czyli pracodawcy do czasu wejścia w życie polskiej ustawy nie muszą realizować żadnych obowiązków przewidzianych dyrektywą.

Nie oznacza to jednak, że w oczekiwaniu na przyjęcie polskich przepisów, pracodawcy nie mogą już obecnie podejmować działań przygotowujących ich do wdrożenia nowych obowiązków.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule zamieszczonym na Portalu Kadrowym:

Ochrona sygnalistów: co z wdrożeniem dyrektywy, jak powinni postąpić pracodawcy?

Autorem odpowiedzi jest: 

Redakcja Portalu Kadrowego

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo