Obowiązek udzielania dodatkowego dnia wolnego za święto pracownikom supermarketów

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
31.10.2009ARCHIWALNY

Pytanie:

W listopadzie i grudniu jest kilka dni wolnych wynikających ze świąt. Jak wiadomo, pracownicy marketów pracują 7 dni w tygodniu. Czy za 1 i 11 listopada (a to dni wolne od pracy w handlu) dodatkowo będą przysługiwały 2 dni wolne?

Odpowiedź:

Pracownicy marketów mają wolne 1 i 11 listopada, nie otrzymują jednak z tytułu tych świąt dodatkowych dni wolnych od pracy. Jedynie z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym od pracy, wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca musi oddać pracownikom inny dzień wolny od pracy.    

Święta są, co do zasady, dniami ustawowo wolnymi od pracy. Praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Dotyczy to także przypadku, gdy święto przypada w niedzielę. Właściciel marketu zatrudniający pracowników musi udzielić im dnia wolnego od pracy w dniu, w którym wypada jedno z wymienionych w ustawie o dniach wolnych o pracy świąt. Nie musi natomiast udzielać swoim pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy. Taki obowiązek powstaje bowiem jedynie w przypadku, gdy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę). Dochodzi wtedy do sytuacji, gdy pomimo dwukrotnego obniżenia nominału czasu pracy (zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy) pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Uwaga

Pracodawca może sam pracować
Zdaniem PIP zakaz pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy jedynie pracowników. W związku z tym pracodawca, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, może sam wykonywać pracę w wyżej wskazanym okresie. Ponadto praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (np. stacja benzynowa czy apteka).

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Stępniak 


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo