Po powrocie z urlopu rodzicielskiego – możliwe wypowiedzenie zmieniające


Pytanie:

W związku ze zmianami organizacyjnymi pracodawca zlikwidował stanowisko pracy pracownicy przebywającej obecnie na urlopie rodzicielskim. Osoba ta po zakończeniu urlopu, z dniem 6 kwietnia 2014 r., deklaruje chęć powrotu do pracy. Z uwagi jednak na to, że pracodawca nie ma możliwości zatrudnienia pracownika na stanowisku zajmowanym przed urlopem macierzyńskim oraz rodzicielskim, rozważa możliwość wypowiedzenia pracownikowi warunków pracy i płacy, proponując stanowisko wymagające niższych kwalifikacji niż dotychczas zajmowane, obniżenie wynagrodzenia (adekwatnie do proponowanego stanowiska) oraz zmianę etatu z pełnego na 1/2. Czy mając na uwadze przepisy o ochronie rodzicielstwa pracodawca może pracownikowi złożyć wypowiedzenie zmieniające? Czy wypowiedzenie warunków pracy i płacy może nastąpić w dniu powrotu pracownika do pracy?

Odpowiedź:

Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim oznacza, że pracownik przestaje korzystać ze szczególnej ochrony zatrudnienia. W takiej sytuacji pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Jeżeli zatem w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego, w firmie nastąpiły zmiany organizacyjne, których skutkiem była likwidacja stanowiska pracy pracownicy, pracodawca po zakończeniu urlopu rodzicielskiego zobowiązany jest dopuścić pracownicę do pracy na innym stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom, przy czym przeniesienie na inne stanowisko pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia za pracę. W takim przypadku nie ma potrzeby stosowania trybu wypowiedzenia zmieniającego.

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca nie dysponuje innym stanowiskiem pracy – równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom pracownicy – i zamierza zaproponować pracownicy pracę na stanowisku wymagającym niższych kwalifikacji, za niższym wynagrodzeniem i w zmniejszonym wymiarze czasu pracy, zmiana warunków zatrudnienia wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

Pracodawca może złożyć pracownicy wypowiedzenie zmieniające w pierwszym dniu po powrocie do pracy z urlopu rodzicielskiego. Po podjęciu pracy pracownica nie podlega już ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, gdyż ochrona ta ustaje z chwilą zakończenia urlopu rodzicielskiego.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo