Zwrot kosztów podróży służbowej pracownikowi, który nie posiada biletu za przejazd

Barbara Tomaszewska
23.03.2012AKTUALNE

Pytanie:

Czy pracownikowi, który nie przedstawił biletu za przejazd (z różnych przyczyn: zagubił, nie otrzymał od przewoźnika, dokonał opłaty za przejazd SMS-em itp.) należy się zwrot kosztów podróży służbowej?

Odpowiedź:

Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie uzależniają możliwości zwrotu pracownikowi kosztów przejazdów z tytułu podróży służbowej od obowiązku przedstawienia biletów dokumentujących przejazd. W przypadku braku biletu dowodem poniesienia wydatku może być pisemne oświadczenie pracownika dołączone do „rozliczenia podróży służbowej”.

1. Zasady rozliczania podróży służbowych - w dwóch rozporządzeniach

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Szczegółowe warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych regulują 2 rozporządzenia:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Pracodawca, który nie jest jednostką państwowej lub samorządowej sfery budżetowej, warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej powinien określić w układzie zbiorowym, w regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę.

Jeśli takie postanowienia nie zostały zawarte w przepisach wewnątrzzakładowych, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej na podstawie przepisów wyżej wymienionych rozporządzeń.

2. W razie braku rachunków (biletów) pracownik przedstawia pracodawcy oświadczenie

Z tytułu krajowej podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

  • przejazdów,
  • noclegów,
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz
  • innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Na rozliczenie kosztów podróży pracownik ma 14 dni. W celu rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczególne wydatki. Wymóg ten nie dotyczy jednak diet oraz innych wydatków objętych ryczałtami.

Jeżeli z jakichś powodów uzyskanie dokumentu (rachunku) nie jest możliwe, pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.

Powyższe oznacza, że brak biletu za przejazd nie pozbawia pracownika możliwości uzyskania zwrotu kosztów poniesionych z tytułu podróży służbowej. Wysokość zwrotu kosztów przejazdu zależy od rodzaju środka transportu, jakim podróżuje pracownik, i obejmuje cenę biletu określonego środka transportu. Pracownikowi, który nie przedstawił biletu, należy się zwrot kosztów podróży w wysokości aktualnie stosowanych cen przez PKP lub PKS na podstawie załączonego dowodu wewnętrznego zwanego „rozliczeniem podróży służbowej” (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 września 2008 r. ILPB3/423-359/08-2/KS).

Uwaga

Od września 2012 r. dwa rozporządzenia zostaną zastąpione jednym
Na zakończenie należy zauważyć, że od 1 września 2012 roku mają zostać wprowadzone zmiany w rozliczaniu podróży służbowych - w styczniu opublikowano kolejną wersję projektu rozporządzenia w tej sprawie.

Podstawa prawna: 

» art. 775  ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
» § 3, § 8a ust. 2, ust. 3  rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1990),
»  rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1991).

Autorem odpowiedzi jest: 

Barbara Tomaszewska

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo