Zatrudnianie i pomoc obywatelom Ukrainy – specustawa weszła w życie

Leszek Skupski
Leszek Skupski
14.03.2022AKTUALNE

Zatrudnianie i pomoc obywatelom Ukrainy – specustawa weszła w życie

Specjalna ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera m.in. rozwiązania mające ułatwić pracodawcom zatrudnienie Ukraińców, którzy opuścili swój kraj w związku z toczącym się konfliktem zbrojnym. Jakie rozwiązania wprowadzają przepisy specustawy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie są zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski
  • Do kogo zasady określone w specustawie nie znajdą zastosowania
  • Co musi zrobić pracodawca w celu zatrudnienia obywatela Ukrainy
  • W jaki sposób będzie następowała dalsza legalizacja pobytu Ukraińców w Polsce

Sprawdź również:

W sobotę 12 marca zakończyły się prace parlamentarne nad specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jeszcze tego samego dnia ustawa została następnie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Większość przepisów specustawy weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 r.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy

W ustawie przewidziano rozwiązanie umożliwiające obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, podjęcie pracy. W myśl ustawy obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Polski w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy:

  1. jego pobyt na terytorium Polski uważa się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy lub

  2. jest obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.

Zapamiętaj!

Pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukraińca, ma obowiązek w ciągu 14 dni powiadomić o tym fakcie urząd pracy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (praca.gov.p). Jeśli tak się nie stanie, będzie to równoznaczne z brakiem możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.

Tabela. Zakres danych w powiadomieniu pracodawcy

Podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy przekazuje:

1) informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy:

a) nazwę albo imię (imiona) i nazwisko,

b) adres siedziby albo miejsca zamieszkania,

c) numer telefonu lub adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym,

d) numer identyfikacyjny NIP i REGON – w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, albo numer PESEL – w przypadku osoby fizycznej,

e) numer wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia – w przypadku podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy, który prowadzi agencję zatrudnienia świadczącą usługi pracy tymczasowej,

f) symbol PKD oraz opis wykonywanej działalności związanej z pracą obywateli Ukrainy;

2) dane osobowe obywatela Ukrainy:

a) imię (imiona) i nazwisko,

b) datę urodzenia,

c) płeć,

d) obywatelstwo,

e) rodzaj, numer i serię dokumentu podróży lub innego dokumentu stwierdzającego lub pozwalającego ustalić tożsamość oraz państwo, w którym wydano ten dokument;

3) rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy;

4) stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy;

5) miejsce wykonywanej pracy.

Szczególne zasady legalizacji pobytu Ukraińców

Nowe przepisy wprowadzają szczególną podstawę prawną uznania pobytu obywateli Ukrainy (licząc od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów), w sytuacji gdy wjechali on legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy, i zadeklarują zamiar pozostania w Polsce.

Określone ustawą, szczególne rozwiązania dotyczącego uznania pobytu za legalny, nie mają zastosowania do obywateli Ukrainy:

1) posiadających:

  • zezwolenie na pobyt stały,

  • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,

  • zezwolenie na pobyt czasowy,

  • status uchodźcy,

  • ochronę uzupełniającą,

  • zgodę na pobyt tolerowany;

2) którzy:

  • złożyli w Polsce wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej lub w imieniu których takie wnioski zostały złożone,

  • zadeklarowali zamiar złożenia wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce na podstawie art. 28 ust. 1 lub art. 61 ust. 1 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub których takie deklaracje zamiaru dotyczą.

Ustawa przewiduje, iż w przypadku gdy wjazd obywatela Ukrainy na terytorium Polski nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej, Komendant Główny Straży Granicznej zarejestruje jego pobyt na jego wniosek, złożony nie później niż 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Polski w dowolnym organie wykonawczym gminy.

Dalsza legalizacja pobytu obywateli Ukrainy

Nowe przepisy określają również kwestię dalszej legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi tam prowadzonymi.

Zapamiętaj!

W ustawie określono, że obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Opisane wyżej zezwolenie udzielane będzie na jego wniosek jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.

Obywatel Ukrainy będzie obowiązany do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy nie wcześniej niż przed upływem 9 miesięcy od dnia legalnego wjazdu do Polski, a nie później niż w okresie 18 miesięcy od tej daty. Wniosek złożony przed upływem 9 miesięcy od dnia wjazdu będzie pozostawiony bez rozpoznania.

Zezwolenia na pobyt czasowy udzieli wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy w dniu złożenia wniosku. W przypadku późniejszych zmian miejsca pobytu obywatela Ukrainy, właściwym do rozpatrzenia wniosku będzie wojewoda, do którego wniosek został pierwotnie złożony. W zakresie nieuregulowanym projektem ustawy do zezwolenia na pobyt czasowy zastosowanie będą miały przepisy ustawy o cudzoziemcach.

Decyzja w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy zostanie wydana w sytuacjach, gdy:

  1. wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego;

  2. obowiązuje wpis danych obywatela Ukrainy do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany;

  3. obywatel Ukrainy złożył wniosek o udzielenie tego zezwolenia z uchybieniem terminu do złożenia wniosku.

Dodatkowo zezwolenie na pobyt czasowy będzie mogło zostać cofnięte w sytuacji, kiedy wymagać będą tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, lub obowiązywał będzie wpis danych obywatela Ukrainy do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany.

Zarówno decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, jak również decyzja o cofnięciu zezwolenia na pobyt czasowy będą ostateczne.

Zapamiętaj!

Ustawa przewiduje dopuszczenie do polskiego rynku pracy obywateli Ukrainy przebywających na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy. Obywatel Ukrainy, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy, będzie bowiem uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Polski bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583).
Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski


Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo