Pracodawcy: wzrost płacy minimalnej w 2021 r. odbije się na rynku pracy

Pracodawcy: wzrost płacy minimalnej w 2021 r. odbije się na rynku pracy
Dokument aktualny

16.09.2020

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2021 r. Zdaniem Konfederacji Lewiatan przyjęty wzrost płacy minimalnej może niekorzystnie wpłynąć na rynek pracy, szczególnie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Konfederacja Lewiatan proponowała, aby płaca minimalna w 2021 roku wzrosła z 2.600 zł do 2.716 zł, a minimalna stawka godzinowa do 17,70 zł. Tymczasem rząd ustalił wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2021 r. na poziomie 2.800 zł i minimalnej stawki godzinowej w wysokości 18,30 zł.

Zdaniem organizacji pracodawców obecna sytuacja gospodarcza nie uzasadnia znaczącego wzrostu wynagrodzenia minimalnego. Zwiększy to koszty pracy i to w bardzo trudnym okresie.

- Znaczący wzrost płacy minimalnej, w kontekście innych obciążeń, które dotkną w przyszłym roku przedsiębiorców, np. podatek handlowy, opłata cukrowa, może negatywnie wpłynąć na rynek pracy, zwłaszcza w pierwszym kwartale 2021 roku, kiedy mocno będą jeszcze odczuwalne skutki pandemii COVID-19 - mówi prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Źródło:
Konfederacja Lewiatan

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel